Vďaka tomu existuje elektro fitnes, ktoré metódou EMS skráti tréning na 15 – 20 minút, pričom sú pri cvičení zapojené všetky svalové skupiny naraz. Dá sa nastaviť individuálne na chudnutie, na zlepšenie kondičky, posilnenie svalov, rehabilitáciu alebo zmiernenie celulitídy.

Efektívnosť nadovšetko

Nečakala som, že si ľahnem a nejaký stroj bude cvičiť za mňa. Už dávno som pochopila vetu, že cvičenie je ako manželstvo – nemôžete pri ňom podvádzať a čakať, že to bude fungovať. Vidina kratšieho cvičenia s rýchlejším výsledkom ma však zlákala, tak som v bratislavskom E-Fit Apollo vyskúšala, ako to funguje. Jediné, čo som pred vstupom vedela, bolo, že túto metódu vyvinuli lekári a inžinieri pri letoch do kozmu ako nový koncept budovania kondície a tvarovania tela. Kozmonauti ju používali na rýchlu obnovu svalov po dlhšom pobyte vo vesmíre.

V centre mi požičali cvičebný úbor, dá sa aj kúpiť alebo priniesť si svoj, mal by byť však bavlnený. Na to ide špeciálna vesta a krátke nohavice s elektródami, z ktorých trčali káble. Úbor s kabelážou vyzeral trochu komicky. Na ruky a lýtka mi tiež pripevnili pásy s elektródami. Trénerka napojila káble na stroj, ktorý má zabezpečenú redukciu napätia, a navolila intenzitu na každú svalovú skupinu zvlášť.

Dopredu sme sa dohodli, čo chcem s ktorou časťou tela dosiahnuť. Prvých päť minút som mala kardiotréning. Vždy mi ukázala cvik, ktorý som robila asi pol minúty, a pauzu medzi cvikmi som vypĺňala pomalým behom na mieste. Cítila som len také jemné mravčenie. Po piatich minútach som sa cítila, ako keby som behala aspoň pol hodiny. Kým trénerka prestavila stroj na 20-minútový spevňovací tréning, ja som sa vydýchala. Vždy mi ukázala cvik a ja som ho robila asi pol minúty, kým som cítila impulzy. Potom bola krátka pauza a nasledoval ďalší cvik s impulzmi.

Trénerka Andrea Mrišová ma upozornila, že intenzitu impulzov si zvolím sama, nemala by som však mať nepríjemný pocit alebo cítiť bolesť. Celý čas dozerala, či cvičím správne a či správne dýcham. Obmieňala bežné cviky na všetky svalové partie, najmä však na tie, ktoré som chcela spevniť alebo z nich dať dolu tuk. Cvičí sa aj s malými činkami, elastickými pásmi a s fitloptou. Po 20-minútovom tréningu som mala pocity ako po dvojhodinovom cvičení. Cítila som však všetky svaly, aj tie, o ktorých som ani netušila, že ich mám. Trénerka nastaví po skončení tréningu ešte na tri minúty relaxačné impulzy, ktoré nahradia strečing. Potom nasleduje už len sprcha a proteínový nápoj, ktorý pomôže svalom zregenerovať.

Deň po a desať dní po

Ďalší deň som cítila svalovicu, ale o dva dni som tam bola znovu. Prestávka medzi dvoma tréningami má byť minimálne 48 hodín. Počas pauzy možno robiť ľubovoľné športy a aktivity. Ja som si naplánovala elektro fitnes tréning dvakrát do týždňa a popri tom raz do týždňa bicykel, korčule alebo tenis. Po desiatich tréningoch, teda jeden a pol mesiaci, som videla výsledky. Spevnenie, tuk dole a krásne brucho. A ešte jeden bonus navyše. Každoročne v lete chodíme na túry do Tatier, na Rysy a podobne. Po troch túrach však mávam takú svalovicu, že chodím ako Buratino. Tento rok ani len náznak svalovice a celkom slušná kondička.

Ako to funguje

Technológia EMS (elektro-muscle-stimulation, t.j. elektrická svalová stimulácia) privádza elektrickú stimuláciu priamo do svalov, vplyvom čoho sa svaly sťahujú a uvoľňujú – presne ako pri športovaní. Stroje E-Fit využívajú rokmi zdokonaľovanú technológiu EMS. Spojením tejto technológie a pohybu sa dosahujú rýchlejšie výsledky. Napínanie všetkých svalových skupín (prsné svaly, široké chrbtové svaly, bicepsy, tricepsy, spodné brušné svaly, sedacie svaly, quadriceps, trojhlavý lýtkový sval) sa deje v rovnakom čase, a tak dosiahneme, že tréning sa skráti na šestinu času.

Počas dlhých hodín v klasickej posilňovni cvičíme na jednotlivé svalové skupiny samostatne, teda cca 15 až 20 minút, a z jednotlivých cvičení aj po troch, štyroch sériách, čo sa rovná približne 30 – 40 stiahnutiam svalov. Oproti tomu s prístrojom E-Fit sa uskutočňuje tréning všetkých svalových skupín súčasne a vďaka elektrickým impulzom prebieha 30 až 40 mikrostiahnutí svalov za sekundu vo všetkých partiách.

Učaroval mnohým

Elektro fitnes využívajú nešportovci i profesionáli. Šprintér Usain Bolt ho využíva na prípravu pred pretekmi. Rozhlasový a televízny moderátor Gregor Mareš elektro fitnes v E-Fit Apollo vyskúšal tiež. „Športujem pravidelne, aj keď to na obrazovke asi nie je vidieť, popri všetkých aktivitách to zaberá veľa času. Tu mi na celé cvičenie s prezlečením, so sprchou aj relaxom stačí 40 minút. Nemusím mať so sebou oblečenie na cvičenie ani osušku či vodu.“ Na tréning sa treba vopred objednať. Pred začiatkom dostanete izotonický nápoj, ktorý nahradí tekutiny vylúčené z tela počas tréningu a zabezpečí potrebné množstvo energie.

Špeciálne tréningové šortky a vesta sú vyrobené zo vzdušného antibakteriálneho materiálu, ktorý zabezpečuje najvyššie hygienické štandardy a správnu pozíciu pre elektródy. Káble sa nachádzajú vnútri tréningovej vesty a šortiek, nebránia pohybu a vďaka pružným remienkom je ich nosenie pohodlné. Sila, hĺbka, frekvencia a čas impulzov sú nastaviteľné, čím sa tréning môže prispôsobiť klientovi. Čas odpočinku medzi impulzmi je možné nastaviť.

Elektronika pomáha k lepším výkonom

Zdroj: Profimedia.cz

Skryté benefity

Medzi najdôležitejšie účinky elektrickej stimulácie patrí zaktivovanie aj hlbších svalov, ktoré cvičením nedokážeme zapojiť a vyťažiť. Tieto svaly sú zodpovedné za správne držanie tela, ale sedavý spôsob života ich úplne oslabuje, čo vedie k bolestiam chrbta, resp. krížov. Stimulácia prispieva k posilneniu týchto svalov. Nenamáhajú sa kĺby, šľachy ani kosti, preto je vhodná pre všetky generácie. Cvičenie je vhodné aj ako rehabilitácia po operácii, pri dlhodobej nečinnosti svalov, lebo pomerne rýchlo eliminuje atrofiu svalstva. Preto aj táto metóda vznikla.

Podľa fyzioterapeutky Mgr. Ivett Horváth je elektro fitnes výborným prostriedkom najmä na liečbu bolestivých stavov spojených s chrbticou. „Použité elektrické impulzy sú rovnakého druhu, ako sa používajú v elektroliečebných procedúrach. Tým, že sa pri tom aj cvičí, sa znásobí celkový efekt.“

Na vibračnej plošine bez cvičenia

Ďalšou efektívnou pomôckou je vibračná plošina Flabélos, na ktorej nemusíte cvičiť, ale len stáť a ona sa pod vami hýbe. Dochádza pri tom k opakovanej strate rovnováhy. Aktivuje sa centrálny nervový systém, mozog vydá pokyn na korekciu všetkých svalov zúčastnených na udržiavaní rovnováhy a svalstvo automaticky „odporuje“. Naše reflexy zamerané na udržiavanie polohy sa aktivujú, dôsledkom čoho vzniká aktívna svalová práca, ktorá nezaťažuje srdce ani kĺby. Reakcia nastáva nezávisle od našej vôle tak rýchlo, že za jedinú sekundu môžeme dosiahnuť 10 –1 60 stiahnutí svalu, čo by vedomým tréningom v telocvični nebolo možné.

Táto vibračná plošina má tiež medicínsky certifikát. Celotelová vibrácia sa stáva prostriedkom terapeutickej liečby, liečby problémov súvisiacich s rovnováhou, kosťami, svalmi, kĺbmi, cirkuláciou krvi, formovaním postavy a zdravej životosprávy. Športovcom pomôže vybudovať rýchlo reagujúce svalstvo, je vhodná na zahriatie pred tréningom alebo uvoľnenie po tréningu, pri rehabilitácii po športových úrazoch, natiahnutiach, ale aj na zabránenie vzniku alebo odstránenie svalovice. Pracujúci v sedavom zamestnaní si zlepšia cirkuláciu krvi, lymfy a posilnia svaly pri chrbtici. Pre seniorov je vibračná plošina vhodná na rehabilitačnú liečbu pri Parkinsonovej chorobe, na zastavenie a odvrátenie osteoporózy, aj na problémy s inkontinenciou. Po dvadsaťminútovom elektro fitnes tréningu môže byť desaťminútové pasívne státie na tejto vibračnej plošine dobrým doplnkom s ešte efektívnejším účinkom.  

Vhodné:

Elektronika pomáha k lepším výkonom

Zdroj: Radka Horynová

• pre športovcov na zvýšenie výkonnosti

• kto chce športovať, ale má málo času

• na schudnutie

• na spevnenie a formovanie postavy

• pri bolestiach chrbta spôsobených nesprávnym držaním tela

• na spevnenie ochabnutého svalstva

• pri bolestiach kĺbov

Neodporúča sa ľuďom:

• so srdcovocievnym ochorením

• mladším ako 15 rokov

• tehotným ženám

• s kardiostimulátorom

• s kovovými implantátmi v tele

• s vysokým krvným tlakom

• so sklerózou multiplex

• s epilepsiou

• s nádorovými ochoreniami

Elektronika pomáha k lepším výkonom

Zdroj: Radka Horynová

Je to aj elektroliečba

Už v roku 1700 bol zaznamenaný vzťah medzi elektrinou a svalovou kontrakciou. Electro-Myo (grécke myos = svalová) stimulačné (EMS) zariadenia sa používajú už od roku 1950 ako legitímny a drog-free prostriedok na dosiahnutie lepších výkonov profesionálnych atlétov, rovnako ako v medicíne pri obnove funkcie svalov. V rokoch 1960 až 1970 Bruce Lee EMS technológiu používal ako súčasť svojho nekompromisného a mnohostranného tréningu. Osobitným poznávacím znakom metódy EMS je, že stupeň intenzity záťaže vzniká len vplyvom elektrickej stimulácie, kým pri tradičnom posilňovacom tréningu intenzitu záťaže určuje intenzita záťažových tréningov a predovšetkým zväčšovanie hmotnosti závaží. Prednosťou je skutočnosť, že počas EMS tréningu vďaka jeho princípu nedochádza k zaťažovaniu pasívnych štruktúr pohybových orgánov (kĺby, šľachy, chrbtica).

Bratislava

E-Fit Apollo

Prievozská 4, Apollo BC 2

www.efitapollo.sk

Cena jedného vstupu: 15 eur

Možnosť permanentky a využitie prístroja Flabélos – vibračná plošina

Košice

Envy clinic

Nerudova 14

www.envyclinic.sk

Bojnice

Firewall, s.r.o.

Okrajová 32

www.e-fitbojnice.sk