Nie je to ešte stále exponenciálny rast, ale počet elektromobilov a ich nabíjacích staníc sa trvalo zvyšuje. Potvrdil to vlaňajší rok, a to napriek výrazným obmedzeniam pri predaji vozidiel a napriek trvajúcej koronakríze.

Slovensko sa snaží držať krok s európskymi krajinami v podpore elektromobility všetkými silami. Už predchádzajúce roky potvrdili, že kľúčovým faktorom v tejto zmene bude dopyt zákazníkov a ich záujem o novú formu mobility. Začína sa to postupne meniť, aj vďaka štátnym dotáciám.

Na snímke žena na verejnom elektrickom skútri počas predstavenia nových modelov aj prototypov prostriedkov zdieľanej dopravy v Bratislave 13. augusta 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Elektromobilita potrebuje kvalitné trasy a nabíjačky

V zriaďovaní staníc  musíme pridať

Podľa spoločností, ktoré dnes prevádzkujú nabíjacie stanice, ich počet v minulom roku vzrástol na viac ako 500 na celom území Slovenska. Aktuálne je to však len polovica súčasného počtu staníc, ktoré sú napríklad v susednej Viedni, kde sa infraštruktúra vyvíja oveľa rýchlejšie.

Čo sa týka dosiahnutia požadovaných noriem a počtov, podľa analytickej stránky Statista.com nie sme dnes ani na desatine toho, čo budeme potrebovať, preto máme najbližšiu dekádu čo doháňať. Ako v najnovšom grafe uvádza portál, predpokladaný počet verejných nabíjacích staníc potrebných v členských štátoch Európskej únie v roku 2030 bude musieť byť násobne vyšší.

V prípade Slovenska to bude až deväťtisíc staníc. Česi ich budú potrebovať dokonca až 25-tisíc. Súčasné čísla naznačujú, že v budovaní infraštruktúry pre elektromobily a e-mobilitu zajtrajška musíme pridať. Podľa monitoringu Európskej komisie a analytickej skupiny European Alternative Fuels Observator je Slovensko stále na chvoste európskych krajín, a to najmä z pohľadu počtu nabíjacích staníc na jedného obyvateľa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa