Ekonomika eurozóny sa zotavuje rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Stále však potrebuje nepretržitú fiškálnu a menovú podporu, aby v nej pandémia ochorenia covid-19 nezanechala jazvy. Na summite lídrov Európskej únie to povedala prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová.

„Hrubý domáci produkt eurozóny sa zotavuje a vráti sa na úroveň pred pandémiou do prvého štvrťroka 2022, o štvrťrok skôr, ako sa očakávalo na jar,“ uviedla údajne Ch. Lagardová na uzavretom stretnutí lídrov. Vyzvala ich, aby pokračovali v stimuloch a uvoľnenej menovej politike, a varovala, že predčasné stiahnutie podpory by mohlo zotavovanie hospodárstva vykoľajiť. Ako príklad uviedla príliš skoré ukončenie stimulov po finančnej a hospodárskej kríze pred vyše 10 rokmi, keď sa oživenie v roku 2011 neudržalo, pretože „zelené výhonky neboli poliate“, citoval ju nemenovaný účastník rokovania.

Európske ekonomiky sa začínajú zotavovať a naberajú tempo vďaka zrýchľovaniu očkovania. Dopyt rastie a s ním aj ceny. To vytvára tlak na ECB, aby zvážila ukončenie núdzových stimulov, a na vlády, aby zvážili zníženie dlhovej záťaže.

Lagardová lídrom EÚ zopakovala svoj názor, že hroziaci nárast inflácie na jeseň tohto roka bude dočasný a cenové tlaky zostanú utlmené. Upozornila, že menová politika bude naďalej hrať úlohu pri posilňovaní dôvery, pričom riziká pre výhľad hospodárstva sú teraz vyvážené. Lídrov tiež vyzvala, aby sa snažili o väčší po-krok v otázke bankovej únie.

Finančná správa je málo akčná, tvrdí nadácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa