Slovensko je závislé od exportu, ktorý dlhodobo pokrivkáva. Tri tovarové skupiny tvoria približne 65 percent celkového vývozu.

Nedostatočná diverzifikácia a vysoká naviazanosť na trhy Európskej únie (EÚ) hnané zahraničnými investíciami a nie vlastnou pridanou hodnotou i závislosť od nemeckého trhu sú varovné indikátory, ktoré dotvárajú skutočný obraz nášho hospodárstva.

WA 25 Šan-tung - Robotník opravuje povrch neďaleko kontajnerov v prístave čínskeho mesta Šan-tung 8. júna 2016. Čínsky zahraničný obchod sa v máji vyvíjal slabo. Pokles exportu sa zrýchlil, keďže zahraničný dopyt po čínskych produktoch sa opäť znížil. Informovala o tom agentúra RTTNews. FOTO TASR /AP

A worker repairs the ground at a container port in Qingdao in eastern China's Shandong province Wednesday, June 8, 2016. China's exports and imports contracted again in May in a sign of weak global
Neprehliadnite

Export financuje štát aj komerčné banky, vybaviť sa dá aj úver pre odberateľa

O diverzifikácii slovenskej ekonomiky počúvame mnoho rokov. Málo sa však hovorí o aktívnej proexportnej politike, ktorá by zefektívnila systém podpory exportu a zosúladila ho so záujmami podnikateľov. 

Kde sú odborníci

Aktívnou zložkou by v tom mala byť ekonomická diplomacia. Laikovi pri slove diplomacia napadne niečo fajnové a zároveň niečo, čo veľmi nepomôže, ale ani neuškodí. Taká diplomacia zrejme je.

Obchodná či ekonomická diplomacia však evokuje biznisovú sféru a tá „rukavičková“ nie je. Slovenský súkromný sektor dnes kvalitnú ekonomickú diplomaciu nevyhnutne potrebuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa