Slovenskí študenti dokázali podobné úlohy vyriešiť najlepšie a obsadili dve miesta na stupni víťazov. Zlato získal Jakub Kučerák z bratislavského Gymnázia J. Hronca. TREND sa ho preto opýtal, čo si myslí o obedoch zadarmo, o brexite, migrantoch, kotlebovcoch v školách a o úrovni výučby ekonomiky na Slovensku

Vyhrali ste medzinárodnú ekonomickú olympiádu, stali ste sa teda oficiálne ekonomickým supermozogom. Ste vďaka bitcoinu alebo akciám na burze „za vodou“?

Minulý týždeň som mal na našom gymnáziu prezentáciu pre nových študentov. Dva roky budú študovať ekonómiu a ja som im hovoril, čo ekonómia je a čo nie je. Hneď na prvom slajde som mal burzu, bitcoin a cez to veľký červený kríž. Pre laika to môže vyznieť tak, že viem skvele investovať a podobne ako George Soros zarobím miliardu vďaka špekulácii s menou. Ale pravda je, že som ešte ani poriadne nemal šancu aplikovať teóriu na realitu.

Prečo?

Na mnohých stredných školách sa ekonómia vôbec nevyučuje, a preto sa od človeka v mojom veku ekonomické znalosti a schopnosti, ktoré by sa dali speňažiť, neočakávajú. Vo firmách, kde som hľadal stáž, sa na mňa ani nepozreli, keď zistili, že nie som vysokoškolák. Áno, mohol som si založiť účet v banke, kupovať akcie firmy Apple a dúfať, že nový iPhone bude super. Viac ma však baví čítať knižky o tom, ako veci fungujú. Verím, že si raz založím firmu a budem môcť vedomosti aplikovať. Na to, aby človek zbohatol, však nie je podstatné skvele ovládať ekonómiu, ale dostať dobrý nápad a dobre ho uplatniť. V podnikaní ide skôr o odvahu a kreativitu než o teóriu ekonómie. Tá z vás šéfa Applu neurobí.

Ako to myslíte, že ekonómia sa na stredných školách neučí?

Prečo si

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa