TREND práve odštartoval rubriku Čo ďalej s krajinou. Rád sa do tohto uvažovania zapojím. Riadenie štátu nie je to isté ako riadenie IT firmy. Štát je oveľa komplexnejšia a zložitejšia štruktúra, kde nepracujete len s tými najlepšími, ktorých si sami vyberiete, ale musíte dávať pozor, aby sa „nožnice“ medzi tými, ktorí majú (vzdelanie, prostriedky…), a tými, ktorí majú neporovnateľne menej, neroztvárali tak, ako to vidíme za posledných zhruba desať rokov na Slovensku.

Mantra hospodárskeho rastu, ktorú každá vláda bez rozdielu opakuje, sa musí začať prejavovať aj v oblastiach, ktoré sú strategicky dôležité. Súhlasím s pánom prezidentom Kiskom, že oblasti, na ktoré by sme sa mali zamerať, sú zdravotníctvo a školstvo.

Neverím na rýchle riešenia, a preto si myslím, že ak chceme zvládnuť tieto veľké témy, potrebujeme celospoločenský a politický konsenzus pri nastavení dlhodobých stratégií. Koncepčne zdvihnúť kvalitu oboch rezortov tak, aby to pocítili všetci. Pri školstve to bude ešte o level ťažšia úloha. Ak by sme s ním začali robiť niečo teraz, výsledky pocítime tak o 10 – 15 rokov, a to je veľmi dlhý čas.

Ľudia, ktorým na krajine záleží, by mali vyjsť zo svojich pohodlných bublín

Editoriál Šimona Šicka o tom, čo s našou krajinou

A ako na to? Ľudia, ktorým na krajine záleží, by mali vyjsť zo svojich pohodlných bublín a ísť s kožou aj na politický trh. Obávam sa, že bez generácie, ktorá si nenesie žiadne komplexy z totality ani 90. rokov, to asi nedokážeme.

Na všetkých úrovniach, zákonodarnej, súdnej aj exekutívnej, potrebujeme nájsť a podporiť ľudí, ako bol Martin Filko. Ktorí chápu, že po nás nemá prísť potopa, a uvažujú v dlhodobejších súvislostiach. Chápu, že životným cieľom nie je nabúchané konto na úkor druhých, ale proces tvorby niečoho spravodlivého a dlhodobého, ktorý prináša radosť a naplnenie.

Moderné, hrdé a sebavedomé Slovensko sa začína tam, kde máme kvalitne vzdelaných ľudí, kde pomoc slabším je prirodzená súčasť života. Kde sa v nemocnici cítite ako človek. Kde okolitý svet nie je redukovaný na strach z neznámeho. Kde ľudia hľadajú pravdu a kriticky ju skúmajú zo všetkých strán. A to sa dá dosiahnuť len dlhodobým procesom budovania vzdelanej, zdravej a otvorenej spoločnosti.

Jednou z našich firemných poučiek je: „Ak je nesprávne nastavená firemná kultúra, zje na raňajky víziu a stratégiu.“ Myslím, že táto veta platí aj pre štát.