V roku 1989 nešlo iba o pád socializmu. V rovnakom období dosahovala realitná bublina v Japonsku fenomenálny vrchol. 

Jedným z fascinujúcich a pravdepodobne aj reálnych tvrdení toho obdobia bolo, že pozemok pod kráľovským palácom v Tokiu s rozlohou 3,4 štvorcového kilometra mal väčšiu hodnotu ako celá Kalifornia. Japonsko sa stalo symbolom ázijského tigra, ktorého ekonomický model bol vzorom pre celý svet.

Táto ilúzia sa začala už v deväťdesiatych rokoch rozplývať a po tridsiatich rokoch je zrejmé, že bola výsostne naivná. Bol to vysoký dlh a najmä demografia, čo zobralo Japonsku budúcnosť.

Slovensko sa nenachádza v takej realitnej bubline ako Japonsko v časoch najväčšej slávy. No demografia je problém, ktorý ho bude kváriť rovnako silno ako bývalého ázijského tigra. Kým demografia už pripravila Japonsko o svetlú budúcnosť, na Slovensku sa to ešte len stane.

Od roku 2010, keď ázijská krajina zažila populačný vrchol, už počet jej obyvateľov klesol o jeden a pol milióna. Slovensko zažíva populačný vrchol práve teraz. Pokles obyvateľstva a jeho starnutie si síce vyberie daň na nižšom ekonomickom raste, no gro problémov sa prejaví na dôchodkovom a zdravotnom systéme. Ten zdravotný čaká dvojitá rana.

Rast výdavkov

Vek je dôležitý faktor, ktorý rozhoduje o tom, koľko stojí priemerný občan z hľadiska zdravotného systému. Ak vyjmeme pôrod, tak platí, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa