Alternatívne palivá a pohony sú v automobilovom svete dôležitou témou. Rozoberá sa najmä elektromobilita, automobilky predstavujú elektrické vízie a hovoria o budúcnosti založenej na čerpaní energie uloženej v akumulátoroch. O elektrickom pohone sa často hovorí ako o jedinej alternatíve súčasných vozidiel, no nie je to úplne pravda.

Ekologickou alternatívou sú aj vozidlá spaľujúce LPG, čiže stlačený zemný plyn, no úsporu produkovaných emisií, ale najmä nákladov na prejdený kilometer prináša aj LPG – skvapalnený ropný plyn. Málokto si uvedomuje, že hybridný automobil nemusí naftu či benzín kombinovať len s elektrickou energiou, ale aj s plynom. Presne takýto hybrid má v ponuke Dacia a ide konkrétne o model Duster.

My sme ho testovali v komfortnej výbave Prestige. K dispozícii má prepĺňaný litrový trojvalec ladený na 74 kW (100 k) a 170 Nm, pohon prednej nápravy a päťstupňovú manuálnu prevodovku. Ako naznačujú oficiálne údaje výrobcu, vysokú mieru dynamiky očakávať netreba, tento Duster absolvuje šprint na 100 km/h v priebehu 14,4 sekundy, ak spaľuje benzín, a 13,8 sekundy v režime, keď agregát energiu čerpá z propán-butánu. To sú na dnešné časy podpriemerné čísla.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa