Drucker tvrdí, že potrebuje čas na výmenu Gašpara. Nemá už ani sekundu
Zdroj: Martina Brunovska

Na recepcii po akcii sa neskôr ľudia bavili, či boli jeho slová vzhľadom na biznis komunitu a slávnostný charakter oceňovania príhodné. Posledné udalosti po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktoré ešte viac odhalili pozadie Policajného zboru, dávajú na túto otázku jednoznačnú odpoveď. Prezidentova reč bola viac než na mieste.

V štáte, kde dobre nefunguje polícia, sa totiž úspešne podniká len veľmi ťažko. Stačí si spomenúť na príbeh majiteľa nemeckej textilnej firmy Bodet & Horst, ktorý nedávno TREND publikoval.

Gerhard-Hermann Horst sa rozhodol postaviť závod v slovenskom Vrbovom a po krátkom čase to horko oľutoval. Podnikateľ vyrába v Nemecku, Rumunsku, Číne či Salvádore, ale nikde nemal také zlé zážitky s vymožiteľnosťou práva ako u nás. Tvrdí, že pre podvody zamestnancov prišla jeho firma o milióny eur. A hoci sa obrátil na políciu, spravodlivosti sa nedočkal.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde je v Európskej únii najmenšia dôvera v políciu. Je to preto, lebo občania nemajú pozitívne skúsenosti. A tu nejde už len o vyšetrovanie veľkých korupčných káuz, po ktorom volajú médiá. Ide o bežné prípady, keď niekto potrebuje ochranu, ako napríklad farmári na východe Slovenska. Namiesto nej sa však dočkajú toho, že policajné zložky kryjú páchateľov.

Minister Drucker tvrdí, že potrebuje čas na výmenu Tibora Gašpara. No nemá už ani sekundu

TREND a Nadácia Zastavme korupciu niekoľko týždňov spovedali policajtov, aby zvnútra systému zistili, aké hlavné nedostatky vo svojej práci vidia oni. Prišli sme na alarmujúce zistenia, najmä čo sa týka skresľovania štatistík.

Číslam o objasnenosti trestných činov podľa respondentov z policajných radov nemožno veriť vôbec. Systém tak, ako je nastavený, nemotivuje policajtov vyšetrovať. Práve naopak, kto zastavuje trestné stíhanie, ten má svoj pokoj a často aj odmeny. Vplyv oligarchov na vedenie polície a politické nominácie sú už len špičkou ľadovca.

Keď minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) hovorí, že potrebuje čas na to, aby rozhodol o výmene policajného prezidenta či ďalších funkcionárov, mýli sa. Nemá ani sekundu. Na reformu polície bolo neskoro už včera. A tak by mal konať čím skôr.