„Keď prišli zo všetkých strán požiadavky, aj z Prezidentského paláca, že toto je jediné meno, na ktorom sa zhodujeme, tak som argumentoval, že nie som z tohto prostredia, nechcem to robiť, sú to náročné a konfliktné veci vo vzťahu k mnohým. Alternatíva bola, že pán prezident by vymenoval úradnícku vládu, ktorá by sa neopierala o dôveru v parlamente,“ povedal T. Drucker a dodal: „Nejakého pol roka by sme mali vládu, ktorá by nevychádzala z primárneho mandátu občanov. Zastavilo by sa mnoho vecí. Povedal som si, že v záujme Slovenskej republiky a občanov sa o to pokúsim.“ T. Drucker to vraj urobil preto, „aby sme sa udržali v štandardnejšom ústavno-demokratickom režime“.

Na jednej miske váh bola teda úradnícka vláda s predčasnými voľbami, na druhej jediný človek, na ktorom sa zhodol prezident s vládnou koalíciou. Keď už vieme, že druhá možnosť prevážila, pozrime sa na to, čo T. Drucker za pár dní, ktoré je vo funkcii, narozprával, aby sme mohli aspoň odhadnúť, čo bude ako minister robiť. A či bol naozaj hodný toho, aby misky váh prevážili v jeho prospech i v prospech pokračovania vládnej koalície Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.

Dva dôvody na odchod

V príhovore po vymenovaní vlády Petra Pellegriniho prezident Andrej Kiska hovoril o odvolaní policajného prezidenta ako o hotovej veci. Vraj sa na potrebe zmien v policajnom vedení zhodol s novým ministrom vnútra. Lenže potom sa ukázalo, že až také jednoduché to nie je.

T. Drucker najskôr hovoril, že sa potrebuje s náčelníkmi polície stretnúť, aby si ich vypočul. Neskôr začal spomínať, že na to, aby mohol zodpovedne posúdiť kvalitu práce policajného prezidenta, si musí „pozrieť štatistiky, ako sa nám zmenila kriminalita, aký je vývoj dopravných nehôd, objasnenosť trestných činov, korupcie“. A potom to chce porovnať so situáciou v Česku, Poľsku či Maďarsku.

Aj keď rozhovor nadriadeného s činiteľom, ktorý by mal z funkcie odísť, je súčasťou štábnej kultúry demokratického štátu, pretože personálne veci sa nemajú riešiť trumpovsky, existujú prinajmenšom dva dôvody, pre ktoré nový minister vnútra nepotrebuje študovať štatistiky, aby urobil zásadné rozhodnutie.

Od Druckera sme počuli, že systému treba dôverovať, lebo on neverí, že toto je mafiánsky štát

Prvý dôvod, ktorý minister Robert Kaliňák dlhé roky ignoroval, znie, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa