Kvalite odpalov už dnes môže pomôcť aj dron. Nebude pritom nijako ovplyvňovať loptičku vo vzduchu ani nič podobné. Prostredníctvom služieb nových technologických spoločností, vrátane slovenského Uavonicu, však môžu mať správcovia ihrísk o svojich plochách detailný prehľad. Na tablete si skontrolujú zábery z lietajúcej multispektrálnej kamery, ktorá ukáže, na ktorom odpalisku by sa hodilo viac zavlažovať alebo menej hnojiť. Prichádza éra dronopodnikania.

Trendy vo vzduchu

Zachytiť nový, nenápadný trend v čase, keď sa naň pozerá so skepsou alebo dokonca s dešpektom a investovať doň energiu aj investície, môže byť riskantné. Ale môže to byť aj štart k výnosnému biznisu. Podnikanie s využitím dronov je príliš mladý segment na to, aby sa dalo jednoznačne určiť, do ktorej z týchto kategórií patrí.

Jedno je však isté – lietajúce bezpilotné zariadenia majú ľudia radi. Ešte nedávno nenápadná firma DJI, ktorá sa špecializuje na drony vybavené kamerami a jej stroj Phantom sa stal referenčným modelom, má dnes odhadovanú hodnotu zhruba osem miliárd dolárov. Vlani predali produkty za viac ako miliardu, čo je medziročný nárast o sto percent.

Drony si však začínajú obľubovať aj podnikatelia a veľké korporácie. Mať pod palcom jednoduché a flexibilné zariadenie, ktoré sa dokáže rýchlo a bezpečne dostať do ťažko dostupných miest, môže mať toľko využití, aká veľká je predstavivosť ich majiteľa. Či už sú to rôzne druhy fotografických či video záberov, pomoc pri pestovaní plodín alebo prenášanie tovarov.

Do tohto biznisu sa pustila aj slovenská spoločnosť Uavonic, ktorá svoje služby ponúka od minulého roku. Začali s klasickými foto a video službami. To však už vtedy robilo mnoho ďalších. „Na Slovensku bol v oblasti dronov medzi rokmi 2010 až 2015 tak trochu Divoký západ,“ hovorí Juraj Dudáš, technologický šéf spoločnosti.

Nevenovali sa tomu technici, ale fotografi a laici. A tí si nerobili ťažkú hlavu s dodržiavaním bezpečnosti a nie veľmi špecifickej legislatívy. Uavonic sa preto zameral na podnikanie plne v rámci zákonov. Pri každej zákazke kooperuje s Leteckým úradom aj Ministerstvom obrany SR. Od rezortu musí mať povolenia každý, kto má na drone pripojený fotoaparát alebo kameru, pretože podľa slovenských zákonov ide o letecké fotografovanie.

Drony prinášajú biznis

Zdroj: Profimedia.cz

Rozvoj biznisu s lietajúcimi strojmi brzdia rozdielne regulácie v krajínách únie

Čas a bezpečnosť

Komerčné fotozábery dronom už nie sú novinka. Medzi trendy vo svete sa dostali ďalšie služby a poskytuje ich aj slovenská firma. Patrí medzi ne hlavne inšpekcia solárnych a veterných elektrární. Drony v tomto prípade vedia nahradiť nebezpečný výstup pracovníkov a dáta sú rovnaké alebo dokonca lepšie ako pri osobnej inšpekcii.

Nehovoriac o zlomku času, ktorý na to lietajúce stroje potrebujú. Výslednú správu firma odovzdá zodpovednej osobe, čiže statikovi alebo správcovi elektrární. Podarilo sa im nadviazať partnerstvo s rôznymi spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú auditom takýchto objektov alebo inventúrami skladov. Uavonic im dodá údaje a ony ich následne prezentujú firmám. Klient dostane rovnaký výsledok ako doteraz, len s časovou úsporou a väčšou bezpečnosťou pre zamestnancov.

V energetike je to zabehnutá prax. E.on v Českej republike už tieto služby neoutsourcuje, ale má vlastný tím. Svoje drony či pilotov si však môžu dovoliť len najväčšie firmy.

Lietajúce stroje môžu byť upravené aj na infračervené snímanie. Využíva sa to napríklad pri spomínaných solárnych elektrárňach. Drony zmapujú stovky solárnych panelov a vedia zaznamenať tepelné výkyvy. Na základe toho sa vyšle technik, ktorý už úplne presne vie, kde je nutné zasahovať. Manuálne by sa takáto porucha hľadala celé dni alebo by bolo potrebné mať permanentne a všade statické senzory.

Navyše veľa solárnych panelov sa inštaluje na strechách, kde je kontrola ľuďmi ešte komplikovanejšia. Štvorica či šestica vrtuliek sa tam dostane v priebehu sekúnd. Táto technológia má tiež využitie pri tvorbe máp tepelných únikov pri veľkých budovách.

Priamo pre klienta, čiže bez sprostredkovateľa, pracuje Uavonic napríklad v prípade papierenskej spoločnosti Mondi SCP Ružomberok. Zisťovanie stavu zásob dreva sa robí ručne a prejsť obrovské sklady preto trvá hodiny. Od konca minulého roka si firma outsourcuje služby Uavonicu. V pravidelných intervaloch prichádza pilot a jeho asistent spolu s potrebnou výbavou, čiže dronom s fotoaparátom a vysielačom. Podľa nastavených GPS súradníc nasnímajú vybranú časť skladu, čo trvá pár minút. Následne špeciálny softvér spracuje zábery do 3D modelu, z ktorého algoritmus vypočíta presný objem guľatiny.

Drony prinášajú biznis

Zdroj: Profimedia.cz

Úroda aj golf

Univerzálnosť podnikania s dronmi je práve v tom, že stačí zvoliť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa