Každoročne sa na Slovensku postaví okolo 1 500 drevostavieb. Nejde pritom „len“ o drevenice v klasickom zrubovom štýle. Ide o moderné drevostavby, ktoré sú s klasickou omietkou na prvý pohľad na nerozoznanie od murovaných domov.

„Podiel drevostavieb na individuálnej bytovej výstavbe odhadujeme celkovo na úrovni do pätnásť percent,“ uvádza generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR Peter Zemaník. Drevári chcú zvýšiť podiel drevodomov na 30 percent do roku 2025.

Drevený ekonomický dom v Záhorskej Bystrici
Neprehliadnite

Drevodomy stále bojujú s predsudkami, napriek tomu ich pribúda

Cena dreva sa zvyšuje

Začiatkom roka tento segment stavebníctva hlásil alarmujúcu situáciu na trhu s drevom i výrobkami z neho. Ceny materiálov na drevostavby (hranoly KVH, panely CLT, dosky DHF) sa vyšplhali do astronomických výšok. „Narástli o 30 až 50 percent. Navyše sa neúmerne, až na niekoľko mesiacov, predĺžila dodacia lehota,“ hovorí predseda sekcie drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva SR Róbert Lukáč.

Zdražovanie dreva má niekoľko príčin. V štátoch EÚ vrátane Slovenska sa ťažba dreva znížila. V štátnych lesoch klesla o 30 percent a súčasne chýbalo už spracované kalamitné drevo z minulých rokov. „Navyše sa zvýšil dopyt po smrekovej guľatine i výrobkoch z nej pre stavebný priemysel v Severnej Amerike a Číne,“ vysvetľuje P. Zemaník.

V USA sa počas pandémie stavia a ľudia opravujú domy vo veľkom. Tamojšie domy sú väčšinou na báze dreva. Čína zase pripravuje „zelenú olympiádu“ v Pekingu, kde prevažná časť budov má byť na báze dreva. Preto sa drevo z EÚ vyváža do zahraničia. Nedostatok dreva súvisí aj so zmenou klímy, smrečiny ustupujú do chladnejších a vyšších klimatických pásiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa