Sektor, ktorý sa dlho nevedel dostať z marazmu zapríčineného krízou spustenou v roku 2008, je v posledných rokoch na rastovej vlne. Segment rastie v parametroch celkového obratu, čistého zisku aj exportu. Ku koncu vlaňajška však drevári čelili tlaku na nižšie ceny pre preplnené trhy.

Drevári celkovo zaznamenali vyšší čistý zisk ako v minulosti. V roku 2017 to bolo 14 miliónov eur, v roku 2018 o päť miliónov eur viac a vlani skončili v pluse vo výške 23 miliónov eur. Odzrkadľuje to aj skutočnosť, že v priebehu posledných rokov sa postupne zvyšoval celkový objem spracovaného dreva aj v dôsledku kalamít. Ukazuje sa to na celkovom obrate za segment, ktorý medziročne stúpol o 18 miliónov eur, na 692 miliónov eur. Vlani mohol byť zisk aj vyšší, ak by trhy na nadbytok drevnej hmoty v Európskej únii aj vo svete na jeseň zákonite nereagovali prudkým pádom cien reziva a hotových produktov.

nabytok
Neprehliadnite

Nábytkári po troch rokoch rastu opäť klesajú. Vlaňajší rekord v obrate nezopakovali

„Vo veľkej miere tak sektor, jeho cenovú výkonnosť a efektivitu ovplyvňovali kalamity nielen u nás, ale predovšetkým v susedných krajinách, najmä v Českej republike. Tam potrebovali spracovať niekoľko desiatok miliónov kubíkov kalamitnej vetrovej a podkôrnikovej hmoty, ktorú vo veľkej miere umiestňovali na Slovensku,“ uvádza Peter Zemaník zo Zväzu spracovateľov dreva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa