Ceny nehnuteľností síce poskočili, no mali by sa aspoň v prípade starých bytov stabilizovať. A sprísňovanie hypoték by sa nemalo dotknúť všetkých. Len tých, ktorí sú pri posudzovaní beztak na hrane a pôžička, ktorú by mohli uniesť teraz, by im mohla v horších časoch zavariť.

Obavy nakoniec môže vystriedať i optimizmus, pretože prvé jarné hypotekárne kampane ukazujú, že banky vedia úvery na bývanie ešte viacej zlacnieť. A to napriek tomu, že po minuloročnom spočítavaní ziskov mnohé zaplakali, že s úrokmi klesli priveľmi. Keďže jediný liek na klesajúce sadzby je pre banky nový biznis a najlepšie je, keď ho je čo najviac, začína sa ďalšie dejstvo boja o klienta. Hoci nie pri všetkých fixáciách, opäť sa začala hra o hľadanie nového úrokového dna. Cena je totiž to, na čo Slováci počúvajú.

Ešte nižšie

Aj keď banky hypotéky predávajú celý rok, práve jar a jeseň sú obdobím, keď spúšťajú kampane a veľkí hráči udávajú trendy. Pred rokom takto spustila úrokovú lavínu VÚB banka, za čo si vyslúžila nevrlé zákulisné reakcie ostatných konkurentov.

Tento rok viacerí bankári očakávali stabilizáciu sadzieb, ba dokonca zvýšenie cien úverov na bývanie, pretože najmä vlaňajšie precenenie hypoték im orezáva zisky. Lenže VÚB sa v jarnej kampani pustila opačným smerom. Hypotéky chce predávať ešte lacnejšie. Už nie všetky fixácie, dlhšie sadzby išli nahor. Nové dno začala VÚB hľadať pri trojročnom fixe. Úrokovú sadzbu posunula na psychologických 1,39 percenta.

Je to síce sadzba „od“, no podľa vedúcej úverov v banke Angeliky Farkašovej by ju mohli zo skúseností i tak získať deviati z desiatich nových klientov. Čo to celé znamená? Ak jeden veľký hráč zavelil so sadzbami nadol, sotva si možno predstaviť, že by si ostatní trúfli ísť opačným smerom.

Za koľko sa požičiava v eurozóne 1/2
(nové úvery na bývanie so sadzbou od 1 do 5 rokov)

Drahšie hypotéky? Zatiaľ je to naopak

PRAMEŇ: NBS

Nakoniec zopár menších hráčov má už teraz trojročné sadzby nastavené nižšie, no medzi veľkými hráčmi je VÚB momentálne sadzbou najnižšie. Pri zvažovaní ponúk však netreba zabudnúť, že VÚB nezvykne upúšťať od poplatkov na poskytnutie úveru. Aj teraz ho účtuje.

Iné banky zvyknú v tej-ktorej kampani od poplatkov upúšťať. No VÚB pridala malý (možno nie veľmi významný) bonbónik. Poistila sa proti tomu, keby

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa