Hypotéky výrazne dražejú, záujem o ne však na Slovensku nepoľavuje. Banky tak majú za sebou štvrťrok snov. Vo februári objem poskytnutých hypoték prvýkrát v histórii prelomil hranicu dvoch miliárd eur, v marci vyletel na historické maximum troch miliárd a v apríli si udržal solídne 2,3 miliardy.

Súhra faktorov

Bankový sektor za to vďačí súhre viacerých faktorov. Na Slovensku v prvom rade chýbajú nájomné byty a ľudia dnes majú minimum iných možností, ako si nehnuteľnosti kúpiť. Podľa údajov z roku 2020 bývalo vo vlastnej nehnuteľnosti 92,3 percenta obyvateľov krajiny. Vyšší podiel ľudí bývajúcich vo vlastnom je podľa Eurostatu len v Rumunsku. Priemer za celú EÚ sa pritom pohybuje na úrovni 70 percent. Otázne je, čo na tom zmení zákon o nájomnom bývaní, ktorý po tlaku Sme rodina schválil parlament s účinnosťou od 1. januára 2023. Raketový rast dopytu po hypotékach však napovedá, že verejnosť od nového zákona nemá veľké očakávania.

Tradícia bývania vo vlastnom sa na Slovensku navyše stretáva s ďalšími okolnosťami. Európska centrálna banka od roku 2008 bojuje s rôznymi druhmi kríz uvoľnenou monetárnou politikou, ktorá postupom času už v podstate nemala kam ďalej klesať. V ekonomike sa tak nachádza veľké množstvo lacných voľných peňazí. Na Slovensku sa navyše rozpútal medzi bankami ostrý konkurenčný boj, ktorý trhový priemer nových hypoték stlačil až pod hranicu jedného percenta.

Na ilustracnej snimke vystavba novych bytov v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Šetrite, odkazuje ľuďom NBS-ka. Slováci si robia dlhy, ktorých sa nezbavia ani do dôchodku

Zdražovanie sa tak skoro neskončí

Záujem o úvery zvyšuje aj situácia na trhu s nehnuteľnosťami. Stavebné konanie je na Slovensku zdĺhavé, čo prispieva k tomu, že dopyt po nehnuteľnostiach výrazne prevyšuje ponuku. To automaticky zvyšuje cenu nehnuteľností. Štvorcový meter medziročne v prvom kvartáli tohto roku zdražel takmer o štvrtinu a celonárodný priemer sa dostal na 2 510 eur za meter. Rýchly rast cien nehnuteľností vytvára tlak na to, aby si záujemcovia o bývanie brali v bankách čoraz vyššie úvery.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa