Vláda sa snaží zahasiť nespokojnosť malých podnikateľov, na ktorých zabudla pri projektovaní pomoci s drahými energiami. Schválila nariadenie, ktorým im odklepla 1,7 miliardy eur na kompenzácie za ceny plynu nad hranicou 99 eur za megawatthodinu a elektriny nad 199 eur za megawatthodinu. Zo schválenej sumy pôjde 235 miliónov dodávateľom energií, ktorí by mali stornovať vysoké faktúry za január a poslať odberateľom znížené.

Niekoľkonásobne vyššie zálohy za energie totiž ochromili celú krajinu. Hoci politici mesiace samých seba aj všetkých naokolo ubezpečovali, že sa niet čoho báť, ich želanie sa nevyplnilo. Ukázalo sa, že drobní podnikatelia, ktorí dokonca spadajú pod definíciu zraniteľnej skupiny, sa počas boja o lacné energie pre domácnosti vytratili zo zreteľa politikov. Tým ich dostali do situácie, keď sa museli obávať o svoju ďalšiu existenciu. Veľké nepríjemnosti spôsobili diery v pomoci aj ďalším, samosprávy či ambulancie nevynímajúc.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Koniec dobrý, všetko dobré? Politici si neuvedomujú, čo spôsobili

Geopolitické dôvody, ktoré Európu priviedli do súčasného stavu, rozoberať netreba. Putin, Ukrajina, inflácia, nepremyslená zelená politika či nezodpovedná nemecká politika a kadečo ďalšie. Lenže tie zasiahli celý kontinent rovným dielom. Súčasný marazmus však na Slovensku spôsobili naše vlastné špecifiká. Vinníci tohto stavu sú pritom jednoznačne známi. Neprekvapujúco sú to práve – politici.

Zo všeobecného pohľadu preto, že utápajú krajinu v prehnaných reguláciách. Obmedzenie trhu dodávateľov energií už nie je v podstate ni-kde v Európe také intenzívne ako na Slovensku. Uvoľniť podnikanie v tomto sektore totiž odporúčala samotná Európska únia a takmer všetky štáty ju vypočuli.

A z konkrétneho pohľadu preto, že osobou, ktorá cinkla do prvej kocky domina a spustila tak reťazovú reakciu smerom k súčasnému vyvrcholeniu, bol vtedajší štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek zo strany Sloboda a Solidarita. Samozrejme by sa nezaobišiel bez dozoru ministra hospodárstva Richarda Sulíka ani poslušnej spolupráce šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andreja Jurisa, nominovaného do funkcie práve Sulíkom.

Obete regulácie

V zmysle európskej legislatívy by regulácia dodávok energií v podobe, ako sa robí na Slovensku, už nemala fungovať. Úrady ju využívajú od roku 2013 a má chrániť takzvaných zraniteľných odberateľov, teda malé podniky a domácnosti. Že je stále súčasťou legislatívy, zrejme napomohla aj šťastná náhoda. Vďaka stanovenému referenčnému obdobiu v roku 2021 boli ceny energií na Slovensku nízke, čo politici pochopili ako signál, že tento systém bezchybne funguje. A pokračovali v ňom ďalej.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa