Po trinástich rokoch sa rozhodol pre radikálnu zmenu a návrat do regiónu. Spolu s rodinou sa za učiteľským remeslom presúva do Košíc. „Už je to finančne neudržateľné. Za slobodna mi neprekážalo bývať s inými ľuďmi v podnájme a plat mi vystačil aj na iné výdavky, ale s rodinou si už život z učiteľského platu neviem predstaviť,“ vysvetľuje mladý angličtinár.

Košice si vybral pre možnosť učiť v škole, ktorá mu je blízka, ale najmä pre ceny nehnuteľností, ktoré sú o tretinu nižšie ako v hlavnom meste. Jeho rozhodnutie nezmenilo ani pripravované zvýšenie platov o desať percent, ktoré pocítia všetci zamestnanci štátnej správy od januára budúceho roka.

„Na prvý pohľad je pekné, že sa plat učiteľov dvíha, ale v Bratislave to nestačí, keďže rastú aj platy v súkromnom sektore a úmerne tomu sa zvyšujú ceny,“ hovorí S. Lichvár. Podobnú cestu – odchod z Bratislavy do menšieho mesta alebo na vidiek z dôvodu nižších nákladov – zvolili v uplynulých piatich rokoch aj traja jeho kolegovia zo školstva, všetko muži s rodinami.

Drahá Bratislava skončí bez učiteľov a policajtov. Štátny plat láka ľudí do regiónov

Učiteľ angličtiny Slavomír Lichvár odišiel z Bratislavy do Košíc za nižšími nákladmi Zdroj: S. Lichvár

Jeden plat, dva životy

Niet sa čomu čudovať. Tabuľkový plat učiteľa je rovnaký v Bratislave, Galante aj v Revúcej. Škola pri výpočte platu zohľadňuje len zákonom určenú tabuľku a odučené roky. Na množstve a kvalite vykonanej práce či na sídle školy takmer nezáleží. No kým v Bratislave stojí starší trojizbový byt asi 140-tisíc eur, v Galante len 80-tisíc a v Revúcej dokonca 35-tisíc eur. Pre učiteľa je teda z finančného pohľadu výhodnejšie pôsobiť v chudobných regiónoch Slovenska, lebo výdavky na bývanie má v porovnaní s Bratislavou sotva polovičné.

Koľko stojí učiteľa byt podľa regiónu 1/2

Drahá Bratislava skončí bez učiteľov a policajtov. Štátny plat láka ľudí do regiónov

Prameň: NBS, priemerné ceny nehnuteľností na bývanie v € za m2 v II. Q 2019 Pozn.: Prepočet pri splátke 1 000 eur mesačne a nulovom úroku

Podobné je to aj s ďalšími nákladmi na

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa