Niekedy netreba vymýšľať koleso a stačí sa pozrieť do minulosti. Slovensko bolo v obdivovanej pozícii ekonomického tigra jedine v časoch rovnej dane. Pred sedemnástimi rokmi razantné zníženie daní prilákalo bohaté západné firmy.

A jediný problém s okamžitým výpadkom štátnych príjmov vyriešila Dzurindova vláda zvýšením DPH. Matovičov kabinet plánuje postaviť rast na kombinácii slabšieho zaťaženia práce a vyššieho zdanenia nehnuteľností. Keďže  ignoruje akúkoľvek diskusiu, ušli mu hneď dva problémy.

Po prvé, v slovenských dedinách žijú vo veľkých domoch prevažne slabšie príjmové skupiny dôchodcov. Mnohí z nich jednoducho nebudú mať prudké zvýšenie daní z čoho zaplatiť. Ak to za nich nezatiahnu deti, dostane sa k slovu exekútor.

A po druhé, očakávaný ekonomický boom zníženie odvodov neprinesie. Pred pár rokmi Smer výrazne znížil zaťaženie ľudí pracujúcich za minimálnu mzdu. Lenže žiaden zázrak sa nekonal. Mnohí Slováci pre exekúcie pracujú načierno a tento ich postoj sa nezmení ani pri nulovom zaťažení práce.

Posledný hospodársky boom zažilo Slovensko v roku 2007, keď ekonomika vzrástla o 10,8 percenta. Žiaľ, dnes systém nízkych daní už nie je taký úspešný ako v minulosti. Napríklad Maďari účtujú firmám daň z príjmu 10 percent, my až 21 percent. Aj tak je však za ostatných desať rokov maďarský rast porovnateľný s tým naším. Silný rast prinesie len výroba s vysokou pridanou hodnotou. Lenže tú nelákajú nízke dane, ale vlastný výskum a vývoj.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa