Domácich aj zahraničných turistov potrebuje slovenský turizmus v súčasnosti viac ako soľ. Už viac ako rok sa nedokáže spamätať z pandemických strát. Situáciu v turizme na Slovensku komplikujú aj nové protipandemické pravidlá. Majitelia ubytovacích zariadení deň čo deň avizujú storná letných dovoleniek. O tom, že porovnávať slnko a more s horami a turistikou je náročné, aj o tom, ako bude vyzerať dovolenka doma a ako sa so zúfalým počtom zahraničných turistov na Slovensku popasuje domáci cestovný ruch, hovorí pre TREND Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).

Odborníci radia Slovákom, aby dovolenkovali doma, či už pre delta, alebo kalifornský variant koronavírusu, ktorý je podľa všetkého ešte infekčnejší a odolný proti vakcíne. Bude to tak? 

Už aj v období pred pandémiou časť Slovákov absolvovala dovolenku doma, časť v zahraničí. Pandémia obmedzila cestovanie v niektorých obdobiach roka, čím sa zmenili aj preferencie destinácií.

A tí, čo dovolenkovali doma? Nestúpne napätie v spoločnosti ešte výraznejšie? 

Ak sa pozrieme na minuloročné štatistiky, tak počet prenocovaní vlani v lete mierne klesol v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Znamená to, že pandémia zásadne nezmenila návyky a preferencie Slovákov, aspoň čo sa týka trávenia dovolenky doma. Počas tohto leta očakávame rovnaký trend a ďalší pokles prenocovaní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa