Necelé tri mesiace trvalo prerušenie štátnej podpory nákupu elektromobilov, pretože potreby ľudí a krajiny zmenila koronakríza. Záujem štátu podporiť predaj ekologických vozidiel sa však rýchlo vrátil medzi priority vlády a tá opäť začína vyplácať dotácie na ich nákup. Požiadať o ne môžu fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa. Maximálna obstarávacia cena vozidla je 50-tisíc eur vrátane DPH.

Po prvej výzve ministerstva hospodárstva, v ktorej sa milióny eur rozdelili medzi záujemcov doslova v priebehu minút, sa očakával podobný scenár aj pri tej druhej. Tú si naplánovala minulá vláda ešte začiatkom roka, a hoci ju koronakríza oddialila, dopyt je aj teraz vysoký. Ani výzva rezortu, ani veľký záujem o štedrú dotáciu však nateraz negarantujú elektromobilite úspech.

Hrá sa na čas

Podľa odborníkov sú dotácie na Slovensku vyššie, než je priemer v Európe, a balík podpory dokáže obsiahnuť nanajvýš štyri stovky žiadateľov, čo je pri počte zhruba 2,7 milióna vozidiel v krajine [podľa ZAP SR – poznámka TRENDU] absolútne marginálne číslo.

WA 15 archív Wolfsburg - Na archívnej snímke z 19. marca 2020 logo nemeckej automobilky Volkswagen sa nachádza na sídle firmy vo Wolfsburgu. Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) predstaví v nadchádzajúcich dňoch svoje plány na obnovenie výroby v Nemecku. Koncern dočasne zatvoril niektoré závody pre obmedzenia spojené s pandémiou nového koronavírusu.Odstávka nemeckých závodov spoločnosti Volkswagen je zatiaľ naplánovaná do 19. apríla. FOTO TASR/AP


ARCHIV - 19.03.2020, Niedersachsen, Wol
Neprehliadnite

Bratislavský Volkswagen môže získať nový model. Najdôležitejší pre budúcnosť

Dôvodom, prečo sa rezort tak poponáhľal s opätovným reštartom dotačnej výzvy, však bolo, že pred koronakrízou sa už stihli podpísať zmluvy s vyše stovkou žiadateľov o dotácie. Tie zostávali v platnosti a žiadosti o vyplatenie príspevku ministerstvo riešilo priebežne, keďže otázne bolo, či by si pri dlhodobom zatvorení výrobných fabrík a predajní záujemcovia vôbec stihli kúpiť vozidlo do 12 mesiacov, ako to podmieňuje výzva. Opätovný rozbeh výroby a predaja áut preto dal zelenú aj pre prebiehajúcu výzvu, čo potvrdil i rezort hospodárstva.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa