Minulý piatok padla aj dvestomiliónová výzva, z ktorej mali čerpať dotácie miestne komunity. Podľa informácií TRENDU je teraz na rade dotačný program pre malé obce. Mali by sa z neho financovať ihriská, športoviská či kamerové systémy.

Fondy na podporu vidieka majú priamy a výrazný vplyv na kvalitu života veľkej časti populácie. Modernizujú sa z nich školy, rozširujú škôlky, budujú nové námestia, detské ihriská, športoviská a mnohé iné. V grantoch sa však množili podozrenia z machinácií. Preto hrozilo, že sa peniaze nevyužijú efektívne. Zrušenie celých výziev a vyhlásenie nových preto môže byť prospešné.

Je však dôležité, aby výsledkom nebol len presun kontroly nad finančnými tokmi od jednej vládnej strany k inej. Aby časové oneskorenie spojené s rušením výziev malo zmysel.

Črtal sa kompromis

Posledná výzva, ktorú v piatok zrušila Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), bola doteraz najväčšia. Jej hodnota sa blížila k 200 miliónom eur. Tieto peniaze sa mali rozdeliť medzi komunity – združenia obcí, firiem a neziskoviek. PPA však pri tejto výzve spravila viacero vážnych prešľapov, na ktoré TREND upozornil v máji tohto roka.

Takzvané miestne akčné skupiny (MAS-ky) rozhodujú o investíciách miestneho charakteru v oblasti turizmu, infraštruktúry a podobne. Mali by fungovať na princípe „zdola nahor“. V EÚ ide o preferovaný typ podpory vidieka, keďže sa tým do procesu zapájajú miestni obyvatelia. Niektoré krajiny EÚ majú MAS-kami pokryté takmer celé svoje územie.

Napriek proklamáciám politikov patrí SR v podpore komunít medzi najhoršie krajiny Európskej únie

Na Slovensku sa veľa hovorí o znižovaní regionálnych rozdielov, vláda robí výjazdové zasadnutia v chudobných okresoch. Ale v podpore komunít patrí medzi najhoršie krajiny EÚ.

V období rokov 2014 – 2020 sa to malo zmeniť. Ministerstvo vyčlenilo na MAS-ky viac peňazí. Problém bol, že príliš veľkoryso nastavilo výšku dotácie. Jedna MAS-ka mala získať 2,8 – 4,5 milióna eur, čo postačovalo na podporu zhruba 65 združení, čiže na každé druhé, keďže celkovo bolo asi 120 uchádzačov. Medzi združeniami sa navyše rozšírilo presvedčenie, že hodnotenie nebolo spravodlivé.

Mnohé zabehnuté MAS-ky totiž podporu nedostali a iné, ktoré vznikli len nedávno, už áno. Hodnotenie projektov bolo z veľkej časti postavené na subjektívnom posúdení hodnotiteľov, ktorým navyše chýbali skúsenosti. Chýbala aj transparentnosť. Združenia dostali len informáciu, či získajú alebo nezískajú podporu. Bodové hodnotenie si Pôdohospodárska platobná agentúra nechala pre seba. Nepáčilo sa to ani Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Odkedy sa zmenila vláda, ZMOS s úradníkmi hľadalo spôsob, ako výzvu opraviť. Minulý týždeň sa dohodli na kompromise. Dolná hranica podpory sa mala znížiť z 2,8 na 1,6 milióna eur. Z ušetrených peňazí sa mala spraviť nová výzva pre MAS-ky, ktoré v tej prvej neuspeli. Len krátko po dohodnutí kompromisu však PPA výzvu zrušila. Zdôvodnila to tým, že zníženie finančného rámca by bolo príliš podstatnou zmenou.

Rozhodnutie PPA bude dávať zmysel, ak bude nová výzva lepšia. Rezort už predtým avizoval, že v ďalších výzvach dá subjektívnemu hodnoteniu menšiu váhu a že chce postupovať transparentne. Dobre by spravil, keby do hodnotiaceho procesu pritiahol expertov zo zahraničia. Zvýšil by tým odbornosť a znížil riziko manipulácie. Mal by zároveň prijímateľom dať jasný signál, že korupcia pri týchto grantoch nezohráva žiadnu úlohu.

Súťaže naoko

Aj vo výzve, ktorú sa teraz chystá PPA zrušiť, sú podozrenia z manipulácie. Ide o granty pre malé obce, z ktorých sa mali financovať ihriská, športoviská, kamerové systémy či rekonštrukcie verejných budov.

O tendroch na kamerové systémy v obciach, ktoré spadajú do tejto výzvy, písal TREND v marci. Polícia pre podozrenie z machinácií pri verejnom obstarávaní urobila v okrese Rimavská Sobota policajnú raziu, zadržala 31 ľudí a troch obvinila. Medzi zadržanými boli podľa medializovaných informácií aj starostovia a poslanci.

Dotknuté obce dali totiž verejné obstarávania aj projekty pripraviť externej agentúre Team Agro. Všetky súťaže vyhrala firma Patrol & Guard. Hlásil sa do nich ešte Slovanet, ktorý bol však vylúčený. Zmluvy podpisovali starostovia, no priebeh súťaží 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa