Británia zotrvala a odvtedy pomáha spoluvytvárať obraz Európskej únie až do súčasnosti. Táto etapa európskych dejín sa však s rastúcou pravdepodobnosťou končí.

Vezmime si kontrolu späť!

To sú slová, ktoré sprevádzali referendovú kampaň požadujúcu vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Nezaujatý pozorovateľ by sa zrejme pýtal: Od koho alebo od čoho si chce ostrovný štát vziať kontrolu späť? Kedy ju vlastne jeho obyvatelia stratili?

Slogan kampane vedúcej k brexitu bol ako prázdny papier, na ktorý si mohol každý napísať vlastné zdôvodnenie. V pozadí niektorých stála frustrácia a rozladenosť Britov. Proti nim stál európsky technokratický kolos, ktorý zasahoval do ustálených britských sociálnych pravidiel a zákonov.

Iné skupiny sa zasa s nostalgiou pozerali do minulosti na ohromujúce dejiny britského impéria, ktoré svojho času ovládalo svet. „Stratiť kontrolu“ pre mnohých Britov znamenalo odvrátiť sa od vlastnej histórie a splynúť s úradníckou mašinériou, ktorá svoje dejiny začala tvoriť len prednedávnom.

Divoký brexit je teraz ústredným scenárom britskej vlády

Štyridsaťšesť rokov, počas ktorých Spojené kráľovstvo bolo (a zatiaľ stále je) súčasťou európskeho projektu, z dlhodobého hľadiska predstavuje iba krátke časové obdobie. Myšlienka, že možno začať odznova a zároveň sa vrátiť ku koreňom, bola natoľko lákavá, že 51,9 percenta zúčastnených voličov na hlasovacom hárku označilo možnosť „odísť“.

Ponúkajú sa teda rôzne interpretácie významu brexitu pre budúcnosť oboch celkov. Isté je len jedno: v roku 2016 sa veci dali do pohybu a s rastúcou pravdepodobnosťou sa niekoľkoročné brexitové útrapy Britov a kontinentálnych Európanov skončia 31. októbra tohto roka. Pre Európu sa črtajú nové možnosti, ale aj úzkosti a obavy z toho, či skutočne išlo o správny krok. Odhliadnuc od politických a ekonomických dôsledkov brexitu, ktoré s istotou nedokáže predpovedať nikto, môžeme v priamom prenose pozorovať ďalšiu dôležitú etapu britských dejín.

Pravdepodobne bez dohody

„Divoký brexit je teraz ústredným

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa