Hneď na začiatku musím upozorniť, že tento test je relevantný len pre športových fanúšikov a filmových fajnšmekrov. Je nepraktické a asi aj zbytočné zaoberať sa projektorom v klasickej domácnosti, kde je televízor zapnutý na pozadí polovicu dňa a sleduje sa na ňom bežné televízne vysielanie. Naopak, ak si vyberáte, čo a kedy chcete pozerať, a viete si to užiť, zatiaľ nie je lepší zážitok ako sedenie pred obrovskou plochou, ktorá vás úplne vtiahne do deja.

Je zrejmé, že projektor má už zo svojej podstaty aj nevýhody. Takmer vždy vyžaduje babranie sa s káblami, je nutné mať dostatočne veľkú plochu na premietanie a aspoň čiastočné zatemnenie miestnosti. Jednoducho používanie projektora si vyžaduje silnú inšpiráciu. Tú môže priniesť aj BenQ TK800, pretože posúva zabehnuté zvyky.

Dosť muziky za malý peniaz

Najprv predsa len niekoľko parametrov. Navonok je TK800 pomerne kompaktný projektor na pomery filmových modelov. Oblé tvary a umiestnenie optiky aj vetranie sú totožné s trochu starším modelom BenQ W1700. Mimochodom, je to tiež 4K projektor za totožnú cenu. Len má nižší jas.

Dosť muziky za malý peniaz: 4K kino si pustíte aj bez televízora

Zdroj: Benq

TK800 je DLP projektor s 0,47-palcovým čipom vybavený 240 W lampou s maximálnou svietivosťou až 3 000 Ansi lúmenov. To je nadštandardná hodnota v tomto segmente. Kontrast je 10 000 : 1. Hoci výrobca označuje tento projektor ako 4K, natívne rozlíšenie čipu je full HD, teda 1 920 x 1 080. Používa však funkciu XPR, teda druh takzvaného pixel shiftingu, keď je každý pixel štvornásobne diagonálne posunutý o pol pixla.

Znie to komplikovane,

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa