Výstavbu diaľnic, rýchlostných ciest či železníc na Slovensku dlhodobo komplikuje zdĺhavá príprava projektov, komplikované povoľovacie procesy aj nedostatok peňazí. K chronickým ťažkostiam sa vlani pridala pandémia a tento rok ruská vojna na Ukrajine, ktoré vyhnali ceny stavebných látok, energií, ale aj pracovnej sily do bezprecedentných výšok.

Do diaľnic investujú viac

Najväčším investorom do rozvoja infraštruktúry na Slovensku je Národná diaľničná spoločnosť (NDS). V minulom roku jej celkové investície dosiahli 426,7 milióna eur, čím zľahka podliezla objem z roku 2020 a dosiahla nové dno objemu investičných výdavkov od roku 2013. Podnikateľský plán správcu siete diaľnic a rýchlostných ciest však naznačuje obrat.

Už v tomto roku plánuje NDS celkový objem investícií vo výške 722,7 milióna eur, s postupným nárastom nad úroveň 860 mil. v rokoch 2023 a 2024. Prívlastok udalosť roka 2021 z pohľadu výstavby diaľničnej siete zrejme patrí diaľničnému obchvatu D4 okolo Bratislavy, ktorý začiatkom vlaňajška spolu s rýchlostnou cestou R7 prvý raz otvorili pre motoristov.

Za nemenej dôležité možno označiť oživenie staveniska na diaľnici D1 v 13,5-kilometrovom úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala, ktorého súčasťou je 7,5- kilometrový tunel Višňové. Predošlý zhotoviteľ, konzorcium Salini Impregilo – Dúha zo stavby odišiel v marci 2019. Úspešným uchádzačom o jej dokončenie sa stalo združenie slovenskej, českej a poľskej dcéry spoločnosti Skanska s ponukou 254,8 milióna eur.

Práce na projekte sú obnovené od mája 2021 a ambíciou je odovzdať úsek diaľnice motoristom do užívania do konca roka 2023. Nevyhnutné opravné práce v tuneli po predošlom zhotoviteľovi však už dnes vyvolávajú polemiky o možnom predĺžení termínu dostavby najskôr na september 2024 a ďalšom zvýšení zmluvnej ceny.

Júlové tržby v roku 2022 medziročne stúpli v priemysle, doprave a skladovaní, a tiež v informačných a komunikačných činnostiach. Vybrané trhové služby a stavebníctvo napriek rastu cien zaznamenali pokles tržieb, informoval v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Neprehliadnite

Tržby v priemysle v júli medziročne vzrástli, v stavebníctve klesli

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa