Ďalšou oblasťou, ktorá sa pre investorov otvára, sú súkromné domovy sociálnych služieb. Pred tromi rokmi postavili z ich peňazí centrum pre seniorov Dúbravská oáza v Bratislave. Špecializuje sa na ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou.

Len cez platformu Crowdberry tam natieklo 2,2 milióna eur. Medzi investormi bol poľský investičný fond Credit Value Investments a takmer 80 súkromných investorov. „Bola to kombinácia zaujímavého zhodnotenia a podpory. Popri dlhodobej návratnosti ich zaujíma aj sociálny rozmer a potenciálna možnosť využitia zariadenia pre rodinných príslušníkov,“ vysvetľuje Michal Nešpor, partner fondu CB Investment Management, dcérskej firmy Crowdberry. Centrum pripravuje expanziu a ďalšie investičné kolo.

Podľa analytikov z Národnej banky Slovenska mohli úspory v 2. pilieri zhodnotiť lepšie, preto treba urobiť zmeny.
Neprehliadnite

Súkromné dôchodky nakoniec pandémiu zvládli. Od začiatku roka je v mínuse len jeden fond

Neziskový biznis

Súkromní poskytovatelia sociálnych služieb bežne fungujú ako neziskové spoločnosti, ale nemusí to tak byť. Keby sa pretransformovali na akciovky či eseročky, mohli by poskytovať sociálnu službu so ziskom, no prišli by o príspevky od obce, vyššieho územného celku a ministerstva práce.

Na druhej strane, poplatky a príplatky za poskytovanie sociálnych služieb si určujú sami a ich výška môže byť akákoľvek. Bežne sa pohybuje v stovkách eur mesačne. Dúbravská oáza je nezisková organizácia. Predvlani mala podľa výročnej správy stratu skoro 700-tisíc eur. Jej tržby z predaja sociálnych a zdravotných služieb boli 324-tisíc eur, čo však nie je zlé číslo.

Niektorým investorom do domovov dôchodcov nejde len o zisk, ale aj o hodnotové investície. „Chcú prispievať k riešeniu závažných spoločenských alebo ekologických problémov aj tým, že zlepšia kvalitu života seniorov,“ dodáva M. Nešpor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa