Marcové dofinancovanie zdravotníctva sumou 365 miliónov eur aj systémové problémy, ktoré bránia tomu, aby slovenské zdravotníctvo nastúpilo na cestu efektivity a udržateľnosti, boli témou rozhovoru týždenníka TREND s expertkou na zdravotníctvo z opozičnej strany Hlas-SD Zuzanou Dolinkovou.

V marci vláda schválila dotáciu do zdravotníctva v objeme 365 miliónov eur. Je to dostatočná suma?

Obávam sa, že nie. Ide iba o marketingový ťah ministra financií a ministra zdravotníctva.

Prečo marketingový ťah?

Sto miliónov má ísť za poistencov štátu, to sú peniaze, ktoré štát platí za deti, seniorov, študentov, nezamestnaných, mamičky na materskej dovolenke, teda za ľudí, ktorí si neplatia zdravotné odvody. Táto platba je na Slovensku najnižšia, aká tu kedy bola. Kým v Českej republike je to skoro 80 eur na osobu, u nás je to 31 eur. Po zvýšení to bude asi 34 eur. Táto časť veľkolepo prezentovaných 365 miliónov eur je pritom jedinou, ktorá by mala garantovane putovať prostredníctvom lekárov na liečbu pacientov.

To je sto miliónov...

Ďalšia časť sumy vo výške 120 miliónov bola určená na zvýšenie základného imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a potom zostalo nejakých virtuálnych 146 miliónov, ktoré by sa mali vybrať z verejného zdravotného poistenia.

Rekapitalizácia VšZP je správny krok?

Určite nie. Ostro sme kritizovali už aj predchádzajúce dofinancovanie štátnej zdravotnej poisťovne, dvakrát po sto miliónoch. Vtedy sa povedalo, že tým sa dlh alebo strata VšZP vymaže. Teda všetky zdravotné poisťovne budú mať rovnakú štartovú čiaru a môžu efektívne hospodáriť od nuly.

Prečo sa dofinancovanie VšZP opakuje? 

Nakladanie a efektivita jej hospodárenia asi nie sú úplne v poriadku. Niekde musí byť chyba v systéme, keď za minulý rok vykázala stratu 87 miliónov eur.

Minister financií prezentoval, že v zdravotníctve je dosť peňazí. Súhlasíte s týmto tvrdením?

Už keď sa robil rozpočet na tento rok, chýbalo v ňom minimálne 200 miliónov, a to sa ešte 232 miliónov na jeseň 2021 doslova „na hulváta“ zo zdravotníctva po dvoch rokoch trvania pandémie vzalo. Peňazí nie je dostatok a okrem toho sme nepočítali so zvýšenou infláciou, s utečeneckou krízou a vojnovým konfliktom.

Prečo chýbalo minimálne 200 miliónov? 

Pri tvorbe štátneho rozpočtu sa počítalo, že ušetríme na revíznych a kontrolných činnostiach alebo na liekoch, prípadne na zdravotnej starostlivosti. Išlo o brutálne peniaze, keďže hovoríme o 250 miliónoch eur. V celej histórii zdravotníctva sa toľko neušetrilo. Máme rozpočet, ktorý bol už pri svojom vzniku výrazne nadstrelený a nerealistický.

Takže si nemyslíte, že sľúbené peniaze zachránia slovenské zdravotníctvo? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa