Keď prišla reč na kauzu Gorila, R. Fico povedal: „Mám eminentný záujem na tom, aby Gorila bola vyšetrená... Pokiaľ budem môcť, veľmi rád k vyšetreniu prispejem.“

Dodo v politike

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Povedal to človek, ktorý už päť rokov odmieta odpovedať na otázku, či bol v byte na Vazovovej. Namiesto toho, aby k vyšetreniu prispel svojou výpoveďou, sleduje spolu s nami špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ako robí všetko možné i nemožné, len aby vyšetrovatelia nemohli predvolať premiéra na výsluch.

Predseda Smeru povedal: „My sme prijali vážne rozhodnutia v súvislosti s piešťanským cétečkom a potom sa ukázalo, že ten, kto chcel kúpiť predražené cétečko, bol nakoniec ten, kto dostal ocenenie Biela vrana, poslanec Suchánek.“

Faktom je, že Alan Suchánek ako jeden z členov výberovej komisie dopustil, aby vo verejnej súťaži, ktorá sa uskutočnila v roku 2012, tesne zvíťazila najdrahšia, ale nie najlepšia ponuka. Nemocnica by za zakúpený prístroj zaplatila takmer milión eur. To však nič nemení na skutočnosti, že v roku 2014, v čase druhej vlády R. Fica, chcela tá istá nemocnica kúpiť cétečko za takmer 1,6 milióna eur.

Aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker priznal, že v roku 2014 došlo k významným pochybeniam, lebo cena prístroja nezodpovedala cene obvyklej. Vôbec to nie je tak, ako tvrdí premiér, že médiá niečo napísali, on niekoho „zarezal“, a potom sa ukázalo, že to bolo úplne inak.

Nič také sa neukázalo. Absolútne rekordy premiér prekonával, keď hovoril o ministrovi vnútra: „Nie je nič, čo by ma oprávňovalo zaujať kritický postoj voči Robertovi Kaliňákovi... Kaliňák má moju absolútnu dôveru.“

Toto stanovisko je v hlbokom protiklade s jeho vyhlásením, že „Smer je štandardná strana“, ktorá rešpektuje písané aj nepísané pravidlá.

Politici Smeru, ktorí si želajú, aby bol štandardnou stranou (Marek Maďarič, Monika Flašíková, Boris Zala a ďalší), sa zhodli v názore, že minister vnútra je v takom konflikte záujmov, aký je pre štandardnú stranu neprípustný. Absolútnou obhajobou ministra predseda Smeru „kaliňákuje“ nielen seba, ale aj celú stranu.

R. Fico ešte povedal: „Nie som Dodo v politike, aby som na takéto lacné hry naskočil.“ Nemal na mysli žiadneho Jozefa, ale vtáka z ostrova Maurícius, ktorý vyhynul pre svoju hlúposť. Česi tomuto vtákovi hovoria Blboun nejapný. Premiér možno nie je Dodo v politike, ale je v nej dlhodobo úspešný aj vďaka tomu, že robí dodov z voličov.