Sporitelia v druhom pilieri prichádzali do konca minulého roka na nesprávne nastavenom krátení dôchodkov približne o 150 eur ročne. Problém vyriešila novela zákona z dielne bývalej koaličnej strany Most-Híd, ktorá na konci roka 2019 prešla parlamentom. Vďaka zmene výpočtu sa budú dôchodky zo Sociálnej poisťovne krátiť pri účasti v druhom pilieri v menšej miere, než to bolo doteraz. Od začiatku roka 2020 tak dostávajú penzisti v druhom pilieri vyššie štátne dôchodky.

Zmenil sa pomer krátenia

Problém bol v nesprávne nastavenom krátení odvodov do Sociálnej poisťovne. Podľa poslancov za stranu Most-Híd sa to len v minulom roku dotýkalo zhruba desaťtisíc sporiteľov. Celkovo idú do prvého aj druhého piliera odvody na úrovni 18 percent mesačne. Z toho smerovalo minulý rok do druhého piliera len 4,75 percenta. Odvody na štátny dôchodok sa tak sporiteľom v druhom pilieri krátili pomerom 4,75/18, celkovo to teda tvorilo 26,39 percenta z odvedených prostriedkov.

Koronavírus je najnebezpečnejší pre ľudí nad 80 rokov.
Neprehliadnite

Vláda ide prekopať penzie. Zistite, čo všetko sa bude meniť v dôchodkovom systéme

Tento pomer nebral do úvahy poistné zaplatené do rezervného fondu solidarity, z ktorého sa dotujú aj štátne dôchodky. Preto bolo podľa ekonómov nastavenie krátenia nespravodlivé. Po novom sa do výpočtu sumy štátneho dôchodku pre poistencov v druhom pilieri bude započítavať aj toto zaplatené poistné. Nový pomer krátenia na rok 2021 predstavuje 5/22,75. Ide tak o 21,98 percenta prostriedkov.

Štátu to vyhovovalo

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa