Pandémia výrazne zhoršila sociálnu a ekonomickú situáciu Slovákov. To sa prejavuje aj v politickej rovine, ľudia začínajú cítiť hnev, tvrdí bývalá premiérka a súčasná profesorka Iveta Radičová.

Pred desiatimi rokmi ste boli na čele štátu. V čom je hlavný rozdiel medzi minulosťou a prítomnosťou?

Tento rok je poznamenaný pandémiou. Žiadna vláda si s ňou nevie poradiť. Racionalita a logika hovoria, že jediná možná odpoveď je, že bez vakcíny to nepôjde. Rozdiel je však v tom, ako k situácii pristupujú jednotlivé vlády a akú atmosféru v spoločnosti vytvárajú.

Ľudia sú k očkovaniu skeptickí.

Históriu sprevádzali pandémie. Poviem príbeh, ktorý sa naozaj stal. Milióny, desiatky miliónov ľudí a detí zomierali na detskú obrnu. V roku 1955 vynašli vakcínu. A keď to vedci oznámili, tak sa zastavil život. Začali vyzváňať zvony na kostoloch, hučať sirény v továrňach, ľudia vyšli do ulíc, školáci tancovali a spievali. Teraz sledujeme spochybňovanie v zásade jediného riešenia. Patrím ku generácii, ktorá prešla povinným očkovaním proti kiahňam, osýpkam, detskej obrne či tuberkulóze. A dnes hovoríme o týchto chorobách v minulom čase. Nechceme aj o covide hovoriť čo najskôr v minulom čase?

Určite áno. Ale ako sa k cieľu dostať?   

V politike občania často prisudzujú aktuálny stav alebo problém vláde, ktorá je pri moci. Často ju obviňujú aj z toho, že sú povodne či sucho. Takto to zjednodušene funguje. Dnes tento pocit umocňuje finančná aj ekonomická kríza. Má veľkú podobnosť s rastom dlhu a deficitu počas krízy pred desiatimi rokmi a má veľkú podobnosť s nutnosťou opatrení, ktoré bude treba prijímať, aby sa spoločnosť reštartovala. Krízový manažment je úplne iný ako vládnutie v časoch konjunktúry.

V čom?

Z hľadiska atmosféry v spoločnosti a následne v zrade politiky. Slovo zrada používam v úvodzovkách, lebo je to vlastnosť politiky, s ktorou treba počítať. Kým svet je v mnohom farebný a ponúka množstvo riešení, v politike sa končí neklasická logika možností a nastáva klasická logika: buď – alebo. A treba sa rozhodnúť so všetkými rizikami, ktoré to prináša. V kríze, keďže spoločnosť je pod tlakom problémov, sa rozhodujete len medzi väčším a menším rizikom. Ilúzia, že existuje dobré riešenie bez negatívnych dôsledkov, je zásadný omyl. To je mýtus.

Narážate na manažment tejto vlády?

Snažím sa byť objektívna v situácii, keď je to pre mňa ťažké, lebo mám za sebou osobnú skúsenosť. Takže s veľkou dávkou pokusu o oslobodenie skúsim zhodnotiť to, čo prežívame a zažívame. Určujúci je uhol pohľadu vnímania občanom. Nosným cieľom je spokojnosť a šťastie občana. Pri politike na to zabúdame. Zúžili sme ju alebo úplne zdeformovali na mocenský zápas.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa