Dobrá fotka? S prípravou aj so šťastím
Zdroj: Mano Strauch [email protected]

Maňo Štrauch je dvorný fotograf týždenníka TREND, doteraz získal neúrekom prestížnych ocenení vrátane hlavnej ceny v súťaži Slovak Press Photo. Jeho doménou sú portréty: „Riadim sa tým, že fotografia by mala niečomu slúžiť, pomôcť, vyvolať diskusiu,“ zdôvodňuje. A pretože tvrdí, že aj v jeho rodine nastal generačný posun, jeho rodičia sa stali najstaršími, vidí, s akými problémami sa stretávajú. Inšpirovalo ho to k jednému z jeho fotoprojektov (spresnené 27.7)

V našej rodine nastal generačný posun, moji rodičia sa stali najstaršími v rodinnej línnii, vidím s akými problémami sa stretávajú, aj to ma inšpirovalo k jednému z mojich fotoprojektov.

„Fotenie je luxus,“ upozorňuje M. Štrauch a ilustruje to na porovnaní, že už len jeden kvalitný objektív sa cenovo vyrovná rodinnej dovolenke. Pritom dobre fotografovať neznamená mať len drahý fotoaparát a ďalšie vybavenie. Je to aj o ubytovaní, cestovaní...

No zároveň technika ide v tejto oblasti veľmi dopredu, čiže ku kvalitným fotoaparátom sa dostávajú ľudia jednoduchšie. Niekedy mali najcitlivejšie čiernobiele filmy citlivosť 3 200 ISO. Teraz majú digitálne fotoaparáty aj okolo stotisíc ISO, umožňujú fotky skontrolovať hneď a upravovať či preposlať ich. Netreba čakať na ich vyvolanie ako v minulosti.

„Niektorí profesionálni fotografi fotia už len digitálnym fotoaparátom. Poznám však aj takých, ktorí fotia bežne aj mobilom, hoci je to stále skôr výnimka,“ konštatuje M. Štrauch.

Vždy super záber

Keďže v súčasnosti vďaka smartfónom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa