Nikto zo súčasnej generácie investorov nezažil taký široký a masívny pád cien dlhopisov naprieč regiónmi a sektormi, aký vidno v ostatných mesiacoch.

Globálny dlhopisový trh vstúpil prvýkrát od roku 1946 do medvedieho pásma, teda poklesu o vyše 20 percent z predchádzajúcich vrcholov z prelomu rokov 2020 a 2021. Teda z éry bezprecedentného postcovidového kvantitatívneho uvoľňovania, keď malo záporné výnosy vyše 18,5 bilióna dolárov dlhu.

Vysoká inflácia na multidekádnych či historických maximách v dôsledku ponukového energetického a komoditného šoku a logistických reťazcov narušených pre pandémiu a/alebo v dôsledku rozhadzovania helikoptérových peňazí v mnohých krajinách v kombinácii s geopolitickým napätím prinútila kľúčové centrálne banky pomerne synchronizovane a rýchlo sprísňovať menovú politiku cez ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania, zvyšovanie úrokových sadzieb a redukciu súvah.

Výsledkom bol rast dlhopisových výnosov, čo zhodilo predtým nafúknuté dlhopisové ceny. Záporné či nulové úrokové sadzby sú tak definitívne minulosťou, keď sa už len krátky koniec japonskej výnosovej krivky obchoduje v negatívnom teritóriu. Skončil sa býčí dlhopisový trh trvajúci vyše štyroch dekád, kde systematicky klesali dlhopisové výnosy aj vďaka nízkej inflácii v dôsledku rastúcej globalizácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa