Diktát Bruselu je definitívne rozprávkou euroskeptikov

Budapešť a Varšava sa teraz môžu škodoradostne tešiť, ako to tomu bruselskému moralizátorovi natreli, a Praha s Bratislavou sa môžu iba rozpačito zamýšľať, čo týmto ťahom získali. Minimálne jedna odpoveď tu je – rozbitie mýtu o bruselskom diktáte. Stredná Európa povedala v Bruseli jasné nie a zablokovala silného kandidáta zo starej členskej krajiny.

Po tejto skúsenosti by si už nikto nemal dovoliť hovoriť o tom, že hlas malých štátov v európskej politike nič neznamená. Absencia predstaviteľa východnej Európy v nomináciách na top európske posty je hodná kritiky, ale tu sa ukrivdene môžu cítiť skôr Bulhari, Rumuni a pobaltské republiky, ktoré sa doteraz európskeho kormidla ešte nedotkli.

Rovnako sú mylné náreky nad údajným nedemokratickým výberom kandidátov do vedenia európskych inštitúcií, keďže Európska rada si dovolila ignorovať systém straníckych „spitzenkandidátov“ a navrhnúť vlastné mená. Rešpektovanie lídra víťaznej európskej strany ako nominanta na nového predsedu EK nie je nikde v zakladajúcich zmluvách zachytené.

Pre priblíženie k slovenskému kontextu môže poslúžiť analógia s

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa