Zaujímavý námet pokazilo nejedno technologické klišé, ktoré na bežného diváka mohlo pôsobiť uveriteľne. Na druhej strane, úvaha alebo diskusia o tom, či je bezpečné si do domov dobrovoľne inštalovať vyslovene sledovacie zariadenia, nie je úplne scestná.

O takzvaných digitálnych asistentoch, predovšetkým vo forme smart reproduktorov, budeme tento rok počuť čoraz viac. Na ilustráciu, posledný lanský kvartál sa každú sekundu predalo jedno zariadenie Google Home. Aby smart reproduktory fungovali, musia načúvať. Otázka však je, čo všetko o sebe používatelia prezrádzajú. A komu.

Star Trek v dlani

Nie je umenie naplniť dopyt, ale vytvoriť ho. Presne to sa podarilo americkému technologickému gigantu Amazon, ktorý ľudom ukázal, čo im chýba, hoci netušili, že to vôbec potrebujú. Trochu mu pomohol aj Apple. Bol prvou firmou, ktorá začala používateľov zoznamovať s konceptom virtuálnej digitálnej asistentky. Jeho Siri sa stala jednou z najhorúcejších noviniek iPhonu 4S, ktorý bol predstavený na jeseň roku 2011.

Hoci na začiatku toho vedela relatívne málo, vyvolala ten správny pocit futuristickej inovácie. Môžete sa opýtať mobilu na športový výsledok svojho obľúbeného tímu, telefón vám porozumie, vyhľadá správnu odpoveď a povie vám ju. Star Trek v dlani.

Kým v kancelárii, na ulici či v električke je možno trocha čudné diskutovať s digitálnou asistentkou, v súkromí domova je to omnoho prirodzenejšie. Je to ako mať vlastného komorníka, ktorý odpovie na vaše otázky a postará sa aj o niektoré úlohy v domácnosti. Túto náladu vystihol Amazon, keď pred štyrmi rokmi predstavil zariadenie Echo. Vytvoril celkom nový segment trhu – smart reproduktor so vstavanou umelou inteligenciou.

Technologické firmy získavajú detailný pohľad na preferencie zákazníkov

Čierny cylinder obsahoval pomerne kvalitný reproduktor s priestorovým zvukom, ale najmä sieť citlivých mikrofónov na snímanie hlasových pokynov aj z opačnej strany miestnosti. Jeho úspech – prvé mesiace v USA a postupne aj vo svete – bol postavený na dvoch aspektoch. Prvým bola praktickosť používania a pomerne prijateľná cena 180 dolárov. Tým druhým bola stále sa zlepšujúca platforma Amazon Alexa.

Umelá inteligencia sa sama učí, no

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa