Digitalizácia štátu dostala nové impulzy. Je to šanca pre IT branžu zlepšiť svoj imidž

Ak si tento 79-stranový dokument prelistujete, narazíte na umelú inteligenciu, blockchain, internet vecí, high performance computing – pardon, vlastne na „supervýkonné počítanie“… Na chvíľu máte pocit, že ste v Singapure alebo aspoň vo Fínsku, ktorým sa autori dokumentu inšpirovali. Potom zistíte, že ešte stále ste na Slovensku.

Na zvýšenú koncentráciu buzzwordov z úradu investičného a informatizačného vicepremiéra Richarda Rašiho sme si už pomaly zvykli. Samotní autori digitálnej stratégie azda prepáčia, zrejme to aj mysleli úprimne, ale narážajú na vnútornú schizofréniu štátneho aparátu.

V uplynulých rokoch sa na digitalizáciu verejnej správy minula miliarda eur a výsledky sú zväčša dosť žalostné. Aj samotné profesijné združenie IT firiem má problém vypichnúť a odkomunikovať benefity realizovaných projektov.

Tak dajme príklad: online kataster nehnuteľností vyzerá aj v roku 2019 v zásade rovnako ako v roku 2009. Projekt z eurofondovej skratky OPIS stál 28 miliónov eur. Jeho finálne ukončenie má meškanie monštruóznych rozmerov, viaceré služby bežia len v testovacej prevádzke. Pre chyby v obstarávaní muselo Slovensko vrátiť desať miliónov eurofondových eur do Bruselu.

Ďalší príklad: smart náramky pre

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa