Načrtnutý čierny scenár Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neodvrátila a teraz chce celú zodpovednosť prehodiť na dodávateľa a vypoklonkovať ho zo stavby. V decembri vznikol okolo toho mediálny cirkus v hlavnej úlohe s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý na stavenisko zostúpil na vrtuľníku ako boh zo stroja v antickej dráme, aby stavbárom adresoval ultimátum: Ak sa nespamätáte, vyhodíme vás zo stavby. NDS sa o to chce pokúsiť v najbližších mesiacoch.

Dokončenie južného obchvatu Žiliny sa potom pravdepodobne omešká o niekoľko rokov, počas ktorých budú vodiči medzi Martinom a Žilinou naďalej odkázaní na kľukatú cestu okolo Strečna. Nie je pritom isté, či je vykázanie dodávateľa na mieste. Na verejnosť sa dostáva len jedna verzia príbehu, podľa ktorej za všetko môže neschopný dodávateľ. Ten sa nemôže brániť, lebo komunikáciu s médiami mu schvaľuje NDS.

Zo stavby neoficiálne preniká aj druhá verzia príbehu, podľa ktorej spôsobila meškanie aj NDS a jej stavebný dozor svojou pasivitou v rámci projektovej prípravy. Konflikt sa dostal do bodu, z ktorého je ťažké hľadať cestu späť.

Podľa informácií TRENDU už došlo k prerušeniu prác. Viacerí subdodávatelia odišli zo stavby, prípadne žiadajú platby vopred. Hlavný dodávateľ, ktorým je taliansko-slovenské združenie Salini-Dúha za to pripisuje vinu premiérovi a jeho vrtuľníkovej akcii. V zásade ide o to, že dodávatelia materiálov sa zľakli, že nedostanú zaplatené.

Ako vypoklonkovať Talianov

Konzorcium Salini-Dúha ku koncu roka 2018 premeškalo záväzný termín, ktorým bolo dokončenie vozovky v tuneli Višňové a jeho sekundárne ostenie, čo je v podstate

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa