Hneď na prvý pohľad to môže vyzerať tak, že výstavba bytov na Slovensku, a obzvlášť v hlavnom meste, ide na plné obrátky. Panorámu metropoly ešte stále dopĺňajú stavebné žeriavy, čo vytvára predstavu o tempe, ktorým sa v meste pracuje.

Napriek tomu ani táto rýchlosť nestačí na dokončenie požadovaného počtu projektov či pokrytie bratislavského dopytu. Z dát štatistického úradu vyplýva, že v poslednom štvrťroku 2021 sa dokončilo menej bytov ako pred pandémiou a celý vlaňajšok len mierne prekonal hodnoty z roku 2019.

Stavebný segment sa tým dostáva pod značný tlak a navyše sa len postupne zbavuje koronového bremena. Vplyv všetkých týchto faktorov v spojitosti s vysokými cenami stavebných materiálov však priniesol aj pozitívny trend – stavebníctvo sa začalo postupne meniť.

Dekáda zmien v projektovaní

Vo všeobecnosti sú dnes v stavebníctve veľmi žiadané rôzne nové a technologické high-tech riešenia. Tie sa ešte viac prejavia v ďalšom období a rokoch, keď development bude musieť nasledovať udržateľnejšie riešenia a projektovanie. Napriek tomu užitočné IT technológie či inovatívne materiály už formujú stavebníctvo vo svete aj na Slovensku.

Moderné stavebné technológie sa stále opierajú o tie, ktoré sú tu prinajmenšom od roku 2008, ako je informačné modelovanie budov (building information modeling – BIM). Postupom času sa však takéto procesy výrazne zdokonalili a zmodernizovali. Ich cieľom bolo vytvoriť jednotné prostredie na sledovanie životného cyklu objektu a najmä na jeho ďalšiu správu.

Už niekoľko rokov tak ide nielen o virtuálne modelovanie budov, ale aj o komplexné digitálne zobrazovanie objektov a budov. Stavebné spoločnosti a architekti vďaka tomu lepšie dokážu naplánovať nielen jednotlivé konštrukčné fázy, ale aj charakteristiky budov.

V čase, keď sa má v mestách čo najlepšie využívať každý štvorcový meter plochy a stavebné pozemky sa vytvárajú aj na doteraz netradičných územiach, je to dôležitý faktor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa