Viktor Mészáros založil pred ôsmimi rokmi v Ivanke pri Dunaji kaviareň Štefánik. Jej súčasťou je malé múzeum fotografií M. R. Štefánika. „Celý koncept sme budovali veľmi prácne. Cez Maticu slovenskú sme získavali povolenia na používanie autentických prvkov, fotiek, dokonca označenia kaviarne Štefánikovým menom,“ hovorí majiteľ. Kaviareň zapadla do historicko-geografického kontextu, v Ivanke pri Dunaji Štefánik tragicky zahynul.

Aj v bývalom Dome armády na Hviezdoslavovej ulici v Trenčíne už štyri roky stojí kaviareň Štefánik. V. Mészárosovi z Ivanky pri Dunaji zákazníci volávajú so žiadosťou o rezerváciu stola. Deje sa to však v domnení, že sa dovolali do Trenčína. Samuel Bucha z trenčianskej kaviarne Štefánik na otázku TRENDU, či v týchto dvoch konceptoch vidí podobnosť či narušenie duševného vlastníctva, odpovedá:

„Nie, nie je pravda, že by sme sa akokoľvek inšpirovali. Štefánik je s Trenčínom spätý, my dokonca sídlime v budove ministerstva obrany.“ Tvrdí, že z jeho strany bol skôr záujem o spoluprácu. Koncepty s podobnými nápadmi by sa mali spájať, nie rozdeľovať. „Pamätám si, že keď rozmýšľali nad otvorením, volali mi so žiadosťou o pomoc s právnymi a administratívnymi úkonmi. Už vtedy sa mi to nepáčilo,“ spomína V. Mészáros. „Vedel som, že niečo podobné chystajú. Majiteľa som však nikdy nekontaktoval,“ dodáva. Obaja hovoria, že sa vzájomne neohrozujú. „Podnikáme predsa každý v inom kraji,“ uzatvára sporný bod komunikácie S. Bucha. Ani jeden z nich o registráciu ochrannej známky nepožiadal. V. Mészáros tvrdí, že je to problematické. Samotná kaviareň nesie názov známej osobnosti a registrácia takejto ochrannej známky vyžaduje extra právne úkony.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa