Podľa mnohých je táto metropola zároveň centrom európskeho mladého podnikania či dokonca Silicon Valley starého kontinentu. A hoci sú to produkty a služby made in Germany, takmer vždy majú medzinárodný dosah. Nie iba pre firmy, ale aj pre bežného koncového používateľa.

Nie každý napríklad vie, že známa služba SoundCloud takmer s 80 miliónmi používateľov pochádza z Berlína. Prinášame výber desiatich startupov, ktoré kombinujú zaujímavý nápad a už aj potenciál overený investormi.

SoundCloud

To, čo je YouTube pre videá, je SoundCloud pre všetko spojené so zvukom, a teda hlavne s hudbou. Internetovú službu na jednoduché zverejňovanie a zdieľanie hudby založili pred dvanástimi rokmi Alexander Ljung a Eric Aahlforss a hoci pochádzajú zo Švédska, svoj startup spustili z Berlína. Najprv to mala byť služba, na ktorej by hudobníci a umelci zdieľali svoje nahrávky. Postupne sa SoundCloud vyprofiloval ako jedno z najväčších centier nezávislej hudby, ktoré dnes má okolo 175 miliónov návštevníkov mesačne.

Nemecký startup pridával nové funkcie a začal spoluprácu aj s veľkými nahrávacím štúdiami, takisto spustil platenú verziu svojej služby. Pred troma rokmi malo firmu kúpiť Spotify, nakoniec sa obchod neuskutočnil. Dnes sa popri veľkých streamovacích službách ako spomínané Spotify či Apple Music dostala táto do úzadia, ale stále je prvou destináciou tisícok začínajúcich umelcov, ktorí chcú dať o sebe vedieť.

Unu

Elektromobilita

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa