Varšava je začiatkom decembra také mesto za trest. Fúka severák, sneží a prší. Kombináciu stalinskej a komunistickej architektúry len občas prerušujú parky a historická alebo hypermoderná zástavba

Mal som kamaráta, ktorý tam pred rokmi mal ísť robiť veľvyslanca. V novembri vzal manželku do Varšavy, aby videla, kde bude žiť ďalšie štyri roky. Po víkende dala môjmu kamarátovi, ktorý už takmer preberal poverovacie listiny, nôž na krk.

„Buď Varšava, alebo ja,“ povedala mu tej sychravej novembrovej noci. Zvolil Varšavu a veľvyslanecký post, ktorý bol pre neho veľkým skokom v diplomatickej kariére.

Nakoniec si udržal aj ženu, ktorú po polročnom víkendovom manželstve vzal do Varšavy ešte raz. Bol máj, mesto voňalo, tamojšie nádherné parky boli najkrajšie, aké môžu byť, a svoje čaro predviedla aj rozľahlá rieka Visla so svojimi ostrovmi a piesočnými plážami.

Podľa medializovaných videí sa pri hraničnom priechode Bruzgi-Kuznitsa - na diaľnici, ktorá spája Poľsko s Bieloruskom - sústreďuje obrovské množstvo utečencov, ktorých ako dobytok ženú údajní Lukašenkovi žoldnieri.
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Utečenci, nelegálni migranti a Vianoce

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa