Neviem, ako to bolo. Ale keď bezprostredne po zákroku polície umrie človek, nie je nič, čo by človek mohol chváliť ako dobrú prácu. Zvlášť ak ten mŕtvy nikoho neohrozoval na živote.

Teplický Róm, ktorého krstné meno vraj znelo Stanislav, sa na záberoch pouličných kamier správal trochu ako šialený. Ale zákrok českej polície nepríjemne pripomínal postup americkej polície v prípade Afroameričana Georgea Floyda.

KK26 Vatikán - Pápež František si dáva na hlavu klobúčik, ktorý mu podali účastníci počas pravidelnej generálnej audience na nádvorí  San Damaso vo Vatikáne 12. mája 2021. FOTO TASR/AP
Pope Francis smiles after an attendee placed a hat on his head in the St. Damaso Courtyard at the Vatican for his weekly general audience, Wednesday, May 12, 2021. (AP Photo/Alessandra Tarantino)
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Na dotyk od pápeža Františka

Premiér Andrej Babiš a minister vnútra Jan Hamáček mi tým, že ešte pred vyšetrením incidentu pochválili policajtov za ich postup, pripomenuli amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trumpa, ktorého ignorancia dokázala z výbušnej situácie okolo smrti Floyda vyrobiť celoamerický požiar. To, čo sa deje v českej rómskej komunite po zabití pána Stanislava, pripomína predzvesť búrky.

Úplne rozdielne správy na rómskych spravodajských serveroch, ktoré sa tónom aj obsahom zásadne líšia od toho, ako udalosť opisujú novinári z gadžovskej väčšiny. S predvolebnými rasistickými hláškami politikov, na čele so stúpajúcou volebnou hviezdou plukovníkom v. v. Robertom Šlachtom, to vytvára výbušnú zmes.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa