Jedna z vecí, ktorú som Slovákom vždy závidel, bolo, že vám Stalin nakoniec zakázal vyhnať slovenských Maďarov, a aj keď sa ich časť stala obeťou bizarnej „výmeny“ za dolnozemských Slovákov, väčšina ich na Slovensku nakoniec zostala. Kedysi som robil rozhovor s Jánom Slotom. Okrem iného prišla reč na Benešove dekréty. Slota vtedy povedal niečo v zmysle, že nám Čechom vyhnanie sudetských Nemcov závidí. Dostalo sa to vtedy až do titulku a bol z toho slovensko-maďarský diplomatický škandál.

Nám Čechom však nemáte čo závidieť. Vyhnaním sudetských, teda českých Nemcov sme sa navždy ochudobnili o most k nemeckému prostrediu. Áno, bol to aj most, po ktorom v septembri 1938 do pohraničia napochodovali nacisti. Slovenská trauma mala podobu príchodu admirála Miklósa Horthyho na bielom koni do Košíc, pripojených po Mníchovskej dohode a Viedenskej arbitráži aj s celým juhom Slovenska k Maďarskému kráľovstvu. Po roku 1945 urobili Benešove dekréty zo slovenských Maďarov kolaborantov a zradcov. Ale nakoniec neznamenali ich likvidáciu.

Pri nehode vrtuľníka na Aljaške zomrel najbohatší Čech Petr Kellner.
Neprehliadnite

Zomrel najbohatší Čech, ktorý možno ani neexistoval

Je to podivný a pre Čecha či Poliaka - obyvateľov krajín po vojne etnicky vyčistených - neopakovateľný pocit prísť na južné Slovensko, zažiť to multikultúrne, niekedy takmer čisto maďarské prostredie a byť pritom stále na Slovensku. V Česku s výnimkou pár poľských dedín v těšínskom regióne nič také nezažijete. Dnešné Poľsko po vojne etnicky vyčistili nielen od Nemcov a Ukrajincov, ale dokonca aj od Čechov. Znovu som si tento fenomén hodnoty slovenských Maďarov, vami Slovákmi často nedocenený, uvedomil pri čítaní knihy Stredoeurópan od slovensko-maďarsko-českého novinára Petra Morvaya.

Knihy, ktorá prináša pohľady na všetky tri národy z pera jedného autora zo všetkých možných uhlov Petrovej trojjedinej existencie. Bola večná škoda pre českú diplomaciu a neskôr aj novinárčinu, že Morvay sa po roku 2000 trvalo vrátil na Slovensko. Ale ani na Slovensku neprestal až do príliš skorej vlaňajšej smrti prinášať ojedinelé pohľady cez hranice. Tie slovenské, české i maďarské, a to vo všetkých troch jazykoch a prostrediach. Peter Morvay bol typický slovenský Maďar. Vznetlivý, vášnivý, priamy, veľkorysý a už svojím založením akýsi veľký. Jeden z tých slovenských Maďarov, ktorých vám my Česi môžeme len závidieť.