Demokratická maďarská revolúcia v 19. storočí sa skončila až po tom, čo cisárovi Františkovi Jozefovi I. prišli na pomoc ruské sily vyslané cárom Mikulášom I. Tie definitívne porazili maďarskú armádu v bitke pri Világosi, v ktorej sa Rusom vzdalo 23-tisíc preživších maďarských vojakov.

Dozvukom bola poprava dvanástich revolučných generálov a jedného dôstojníka v Arade. Druhýkrát vstúpili Rusi, tentoraz pod vlajkou Sovietskeho zväzu, do maďarských dejín na konci druhej svetovej vojny, keď zviedli s nacistami brutálnu bitku o Budapešť. Počas nej zahynulo asi stotisíc civilistov.

EBE 19 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke s dlhou expozíciou sú svetlá vlakov prichádzajúcich a odchádzajúcich zo železničnej stanice v nemeckom Frankfurte nad Mohanom v pondelok 18. januára 2021. FOTO TASR/AP
This long time exposure photo shows trains going in and out a train station in Frankfurt, Germany, Monday, Jan. 18, 2021. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Zelení Európania nepoletia, začnú milovať železničnú dopravu

Ďalšie desaťtisíce obyvateľov mesta Rusi odvliekli do pracovných lágrov na Sibír. Cenou za „oslobodenie“ maďarského hlavného mesta bolo aj 50-tisíc znásilnených Budapeštianok. Po jedenástich rokoch boli sovietske tanky v uliciach Budapešti opäť. Rusi znovu vraždili, znovu po nich zostali dostrieľané celé štvrte. Než maďarskú revolúciu v roku 1956 potlačili, boli na strane obrancov tisíce mŕtvych.

V roku 2006 som chodil s historikmi po Budapešti a aj po polstoročí hyzdili budovy stopy bojov, aj po polstoročí nás desila brutalita Sovietov a následné masakre povstalcov v maďarských väzniciach vrátane popráv nedospelých dievčat a chlapcov. Jedným zo zlomov, ktorý ukazoval, že nadvláda Moskvy nad Maďarskom sa končí, bol v júni 1989 pohreb popraveného premiéra povstaleckého Maďarska z roku 1956 Imreho Nagya. Pohreb, na ktorom vlasatý Viktor Orbán, jeden z vodcov vtedy študentského hnutia Fidesz, žiadal okamžitý odchod sovietskych vojsk z Maďarska.

Okolo budovy Kapitolu postavili dvojmetrový plot.
Neprehliadnite

Útok na Kapitol nemá precedens ani v strednej Európe

A ukončenie totality v krajine. Vtedy niečo odvážne a neslýchané. Po tridsaťjeden rokoch je Viktor Orbán predsedom vlády, ktorá v Maďarsku demokraciu opäť demontuje. Maďarov chce dať proti covidu zaočkovať dostatočne neotestovanou a v Európskej únii preto nepovolenou ruskou vakcínou Sputnik V.

„Ďalší Sputnik by nemal vzlietnuť k hviezdam, ale do náručia ľudí,“ vítajú vakcínu z Moskvy provládne maďarská médiá slovami, ktoré pripomínajú časy komunistického poddanstva. Napriek čoraz tuhšiemu režimu sa však ozvali maďarskí lekári, ktorí v otvorenom liste očkovanie Sputnikom odmietli. Tušia, že s ruskou vakcínou, podivne povolenou maďarskými úradmi, môže prísť nový, tentoraz covidový Világos.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19, s ktorým začali aj vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne v utorok 5. januára 2021. FOTO TASR – Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Predbiehanie v rade na vakcínu sa už začalo. V strednej Európe bude pokračovať