Hoci mám dizertačnú skúšku aj z angličtiny, dohovorím sa slušne po nemecky a ešte lepšie po poľsky, aj tak je v mojej generácii ruština stále prvým jazykom.

Vďaka normalizačnému jazykovému výcviku sa teraz po večeroch môžem venovať sledovaniu ruského televízneho spravodajstva. V posledných týždňoch v ňom možno hľadať odpoveď na otázku, čo to ruský prezident od Západu vlastne chce.

Nedávno mal Putin, u ktorého sa teraz návštevy rôznych lídrov sveta i Západu striedajú ako na bežiacom páse, jedného obzvlášť bizarného hosťa – maďarského premiéra Viktora Orbána.

Kedysi pohľadný chudý mladík a nádej demokracií postkomunistickej strednej Európy je dnes hrubým vráskavým polodiktátorom a hanbou celej Európy, nielen tej strednej. Z hlavnej spravodajskej relácie ruskej štátnej televízie zabral Orbán takmer tretinu.

Ruky si za celý čas nepodali, Putin má totiž panickú hrôzu z koronavírusu. Sedeli pri obrovskom stole, vzdialení od seba tak desať metrov. Orbán si pochvaľoval, že takto chodí za Putinom už dvanásť rokov, čím sa žiadny iný európsky politik nemôže pochváliť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa