Príroda okolo Králického Sněžníka a Jeseníkov je jedna z najopustenejších, a teda najkrajších v celej strednej Európe. S jedinou výnimkou, ktorou sú nekonečné línie betónových bunkrov a pevností postavených v druhej polovici tridsiatych rokov Československom na obranu pred nacistickým Nemeckom.

Je možné, že útok nacistov by české pevnosti dlho neboli zadržali. Aj preto, že po anšluse Rakúska bola veľká časť línie na juhu Moravy takmer nechránená, o Bratislave a okolí nehovoriac.

Napokon, pár pevností sa nachádza aj okolo Devína, v Petržalke alebo priamo pri hradbách Bratislavského hradu.

Podľa analytika Ivana Bošňáka by sme sa mali sústrediť na trasovanie a nie len testovanie.
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Všetci naši vojaci na konci sveta

Aj tie najodvážnejšie plány československej armády počítali s tým, že nacistickú armádu zadržia len dovtedy, kým sa Francúzsko a Británia, Sovietsky zväz a štáty Malej dohody, teda Rumunsko a Juhoslávia, zmobilizujú a prídu na pomoc.

Všetci vieme, ako to s Mníchovom dopadlo. V jesenickej a králickosněžnickej krajine vidieť, čo všetko Mníchov a druhá svetová vojna so strednou Európou urobili. Mohutné pevnostné pásmo, ktoré je dnes veľkou turistickou atrakciou tiahnucou sa podhorím, ale aj po vrcholkoch miestnych hôr, totiž kopíruje hranicu Poľska.

„Oci, Poľsko bolo vtedy také silné, že sme sa ho báli?“ pýta sa školák svojho otca. Postarší muž, ktorý to začuje, príde otcovi na pomoc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa