Náhodne vyžrebovaný neznámy

Na základe odsudzujúceho rozsudku krajského súdu prišiel kedysi neohrozený podnikateľ nielen o slobodu, ale aj o majetok. V realite však v prospech štátu z hodnotnejších vecí prepadol len luxusný byt v Bonaparte, kde býva bývalý premiér. Zvyšok stihol L. Bašternák previesť na príbuzných.

Okresný úrad už 3. apríla vybral konkurzného správcu, ktorý bude zabezpečovať súpis a speňažovanie Bašternákovho majetku, ako aj prípadných pohľadávok jeho veriteľov. Podrobné pokyny, ako postupovať, bude dostávať od okresného úradu.

Ten však meno nového správcu ešte nezverejnil. Hovorca ministerstva vnútra Peter Lazarov to pre TREND zdôvodnil slovami, že pokiaľ ho do funkcie neustanoví príslušný súd, nemôžu poskytnúť žiadne bližšie podrobnosti. Informačné embargo by nemalo trvať dlho, keďže súd už dostal potrebné dokumenty a mal by v najbližších dňoch rozhodnúť.

Úradníci aspoň priblížili, akým spôsobom dôležitú osobu konkurzného správcu vybrali. Na začiatok rezortný hovorca zdôraznil, že zákon im v tomto prípade nedáva žiadne pokyny, ako majú postupovať. V praxi im teda nič nebráni, aby meno správcu vybrali celkom ľubovoľne. Napriek tomu postupujú náhodným výberom, aby sa vyhli pochybnostiam o transparentnosti procesu.

Keďže okresný úrad nemá k dispozícii technické prostriedky ako napríklad súd pri prideľovaní spisov, náhodný výber robí čisto manuálne – ako pri žrebovaní tomboly: „Zoznam správcov rozstrihali na jednotlivé dieliky, vložili do obálky a manuálne rukou jeden pásik z obálky vytiahli. Uvedené skutočnosti deklarovali v zázname, ktorý autorizovali všetky zúčastnené osoby,“ vysvetľuje P. Lazarov.

Ficov Deň otvorených dverí

Predseda Smeru-SD R. Fico už dlhodobo sľubuje, že sa z bytu L. Bašternáka odsťahuje. Niekoľko rokov hovoril, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa