komentár Marián Leško 2017
Zdroj: Maňo Štrauch
komentár Marián Leško 2017

Hoci Plavčan a Lubyová robia to isté, nerobia to rovnako. Keď v roku 2017 vyšlo najavo, ako sa zneužívajú eurofondy, minister reagoval najskôr útekom. Potom tlačovými konferenciami. Ťažko povedať, čím si viac škodil.

Zato pani ministerka je profesionálka. Vypracovala si svoj vlastný, osobitý spôsob, akým obhajuje neobhájiteľné. Dáva to na Lubyovú.

Prevalenie káuz ju nezaskočí a vždy má pripravené právne odôvodnenie, prečo zákon neporušila, hoci konala proti nemu. Keď pred rokom svojvoľne zrušila transformáciu ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie (VVI), tak sa odvolala na zákon.

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Podľa jedného paragrafu sa taká inštitúcia zakladala „zakladacou listinou, ktorú vydáva zakladateľ“. Ale podľa iného paragrafu verejná výskumná inštitúcia „vzniká dňom zápisu do Registra VVI“. Ústavy SAV sa ako verejné výskumné inštitúcie v dobrej viere a podľa zákona založili, ale ministerka jednoducho neumožnila ich „vznik“, lebo ich nezapísala do Registra VVI, ktorý dokonca ani vôbec nezriadila. Teraz postupovala podobne.

Hoci každý prijímateľ financií z verejných zdrojov musí byť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa