Daňové tajomstvo je posvätná krava. Ale len keď sa to hodí

Keď sa TREND pýtal P. Žigu na reakciu, okrem iného povedal: „Vyjadrujem rozčarovanie a počudovanie, že unikli informácie zo živého spisu, ktorý obsahuje daňové tajomstvo.“

Ministrove obavy z toho, že sa Finančná správa premenila na verejnú knižnicu, sú opodstatnené. Akurát prichádzajú neskoro, až keď sa únik daňových informácií týka jeho samotného.

Neprekážalo mu, keď premiér Robert Fico hovoril o tajných daňových veciach v súvislosti s Igorom Matovičom. Nekomentoval ani zastavenie trestného stíhania, po ktorom padli posledné zábrany zachovávať mlčanlivosť o daňových otázkach. Polícia totiž konštatovala, že premiér porušil daňové tajomstvo, ale sloboda prejavu má prednosť. Stotožnila sa tiež so stanoviskom prezidenta Finančnej správy, podľa ktorého ak niekto nepracuje na daňovom úrade, zverejnením informácií o daniach nepácha trestný čin.

P. Žiga kritizoval opakovane prezidenta Andreja Kisku pre jeho daňovú kauzu. Unikal mu rozmer, že sa dostala von, hoci išlo o daňové tajomstvo. Dovoláva sa ho až teraz.

TREND rešpektuje daňové tajomstvo každého radového podnikateľa. Na Žigov prípad sa rozhodol upozorniť nielen preto, že ide o vysokopostaveného vládneho politika. Dôvodom bol aj fakt, že ministrovu firmu preverovala polícia. A jej postup bol podľa viacerých expertov zvláštny. Informácie o daňových previerkach si totiž žiadala ústnou formou, hoci zvyčajne sú takéto úkony písomné.

Ministrove obavy že sa Finančná správa premenila na verejnú knižnicu, sú opodstatnené. Len prichádzajú neskoro

Neobvyklá metóda môže znamenať, že sa policajt bál nátlaku nadriadených, keďže riešil významného člena Smeru a chcel po sebe zanechať čo najmenej stôp. Alebo naopak, konal na príkaz zhora.

V kuloároch je známe, že P. Žiga a košická časť strany sa „nemusí“ s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorý má pod palcom NAKA. Jedno aj druhé vysvetlenie svedčí o tom, že v polícii nie je všetko v poriadku. A že prezidentove slová o mafiánskom štáte nemusia byť až také vzdialené od reality.