Bonitnejší ľudia aj rodinné firmy často svoj biznis manažujú cez rôzne cezhraničné schémy aj z daňových dôvodov. Ako ich ovplyvňujú kauzy ako Paradise Papers či Panama Papers?

V Paradise Papers už vidíme nejaké prepojenia na rakúske firmy a občanov, čiže určite tam nejaké viditeľné efekty budú. Ak nimi používané štruktúry budú protizákonné, zapojené subjekty budú čeliť viacerým následkom – dodatočnému zaplateniu dane a finančným pokutám až do výšky trojnásobku dane. Alebo dokonca väzeniu.

Očakávate, že posledná kauza Paradise Papers sa viac podpíše pod prípadné ďalšie sprísnenie legislatívy alebo je aj akýmsi preventívnym prostriedkom?

Už sme zažili vážne prehodnotenie daňovníkov, keď sa uzatvárali daňové dohody medzi Rakúskom a Švajčiarskom a Lichtenštajnskom v rokoch 2012 a 2013. Mnohí Rakúšania proaktívne odhalili svoje majetky v zahraničí a teraz už platia regulárne dane. Treba zdôrazniť, že pri iniciatívnom odhalení v stanovenom čase pred našimi daňovými úradmi sa možno vyhnúť finančnej pokute. Ale stále si myslím, že kauzy ako Panama alebo Paradise Papers urýchlia zmenu myslenia daňovníkov a majú preventívny charakter.

Ako sa do praxe premietli posledné opatrenia proti prílišnej daňovej optimalizácii?

Takzvané pravidlá BEPS [opatrenia proti znižovaniu daňových základov a presunu zisku, pozn. TREND] sa už čiastočne pretlačili aj do rakúskej legislatívy. Zaviedli sa limity pre úroky a licencie v rámci skupiny, takže si už nemôžete odrátať úroky z vnútropodnikových pôžičiek a licencií, ak sa vyplácajú do krajín, kde je sadzba dane nižšia ako desať percent. Už od roku 2011 platia tiež pravidlá pre rôzne hybridné vlastnícke schémy. Ak sa dividendy vyplatia rakúskej materskej firme z krajiny, kde sú dividendy vyňaté zo zdanenia, tak v takom prípade dividendy nie sú viac od dane v Rakúsku oslobodené a zdania sa tu.

Čiže ak sa napríklad vyplácajú dividendy z Cypru do Rakúska?

Áno.

Zmenil sa aj postoj malých a stredných rodinných podnikov k plateniu daní?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa