Podľa aktuálneho uznesenia Súdneho dvora EÚ to nie je v súlade s európskou legislatívou. Toto uznesenie otvorilo cestu k úrokom nielen pre aktuálne prebiehajúce kontroly, ale o doplatenie by sa mohli uchádzať aj podnikatelia pri starších kontrolách.

Ak by pre úročenie neskoršie vyplatených vratiek platili rovnaké podmienky, aké platia pre podnikateľov, ktorí meškajú s platením daní, potom by napríklad pri zadržaní 600-tisícovej vratky na rok a pol mal podnikateľ nárok na úroky 135-tisíc eur. Ak by sa, samozrejme, kontrola nakoniec skončila v jeho prospech. To je pre podnikateľov dobrá správa.

Vlani daniari v rámci kontrol zadržali takmer sto miliónov eur vratiek. Väčšina z týchto kontrol sa skončila nakoniec v prospech firiem a štát im zadržané peniaze vyplatil naspäť. Bez úrokov v prípade meškania – na tie slovenskí podnikatelia nárok nemajú. Napriek tomu, že EÚ tvrdí opak.

Už to malo platiť

Súdny dvor EÚ sa k slovenským podmienkam zadržiavania vratiek DPH vyjadril koncom októbra tohto roka po tom, čo sa naň obrátil Krajský súd Košice so sporom z roku 2007.

„Súd rozhodol formou Order of the Court, čo je relatívne málo využívané rozhodovanie vtedy, keď niečo súd už dávno považuje za jasné,“ spresnil Juraj Ontko, výkonný riaditeľ pre nepriame dane v spoločnosti EY. Európsky súd podľa neho potvrdil, že nárok na úroky pri zadržaní nadmerných odpočtov DPH vzniká už od momentu, keď by vratky mali byť prvýkrát vyplatené. Finančná správa takéto úroky doteraz podnikateľom odmietala priznať.

„Legislatíva Slovenskej republiky nepozná právnu úpravu priznania, ale ani spôsobu výpočtu úroku v tomto prípade, pričom orgány Finančnej správy môžu konať len podľa platného zákona a v jeho medziach,“ uviedla Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančnej správy.

Zmeny DPH legislatívy sú v kompetencii ministerstva financií. Jeho tlačový odbor pre TREND uviedol, že v súčasnosti analyzujú na ministerstve rozhodnutie európskeho súdu a čakajú, ako

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa