Aj keď sa daň má vzťahovať len na produkty neživotného poistenia, koncom vlaňajška sa na webe finančnej správy objavil metodický pokyn, na základe ktorého sa táto daň má platiť aj z neživotného pripoistenia uzatvoreného ako súčasť životného poistenia. Ide o rôzne doplnkové poistenia ako napríklad úrazové, invalidné, poistenie kritických chorôb či pripoistenie pre prípad práceneschopnosti.

Povinnosť platiť daň z týchto pripoistení obhajovalo ministerstvo financií. Argumentovalo, že ak by sa daň na doplnkové poistenia nevzťahovala, boli by tieto produkty v porovnaní so samostatným neživotným poistením vo výhode. „Takáto situácia porušuje princíp daňovej neutrality a zároveň aj princípy hospodárskej súťaže,“ tvrdila vo februári pre TREND hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.

Poisťovne, naopak, argumentovali, že pri príprave zákona sa s takýmto postupom nepočítalo. Navyše, mnohé z nich nevedia pri starších zmluvách vyčísliť, aká časť ceny ide na životné poistenie a koľko na pripoistenia.

Kým pri neživotných poistkách môžu klientom každý rok zmeniť cenu a naúčtovať im daň, pri životných sa to nedá, keďže sa počas celého trvania zmluvy platí rovnaká suma. Tieto zmluvy sa pritom uzatvárajú aj na niekoľko desaťročí. Zvýšené náklady na daň by tak museli znášať poisťovne.

Ministerstvo financií sa napokon dalo presvedčiť a finančná správa upravila metodický pokyn. Poisťovne nemusia odvádzať daň z doplnkových poistení. Zákon sa nezmenil, zmenil sa len jeho výklad.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa